آمریکا پادرمیانی سازمان ملل در پرونده دو میلیارد دلار را رد کرد

padar

ایالات متحده آمریکا می‌گوید در ماجرای توقیف دو میلیارد دلار از اموال ایران در این کشور، تصمیم دیوان عالی آمریکا «با قوانین بین‌المللی مطابقت دارد».

به گزارش خبرگزاری رویترز، مارک تونر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، روز جمعه، ۱۰ اردیبهشت، در واکنش به نامه وزیر امور خارجه ایران به دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که هم قوانین آمریکا و هم بررسی پرونده بانک مرکزی ایران در دادگاه‌های ایالات متحده با قوانین بین‌المللی منطبق است.

رویترز در عین حال سخنان یک مقام رسمی آمریکا را بدون ذکر نام او منتشر کرده که گفته است واشینگتن «خطوط ارتباطی» خود را با ایران دارد و «به بررسی مسائل مهم برای دو طرف از طریق این خطوط» ادامه خواهد داد.

این مقام، به گفته رویترز، گفته است که دولت باراک اوباما نیازی به پادرمیانی سازمان ملل در این پرونده نمی‌بیند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، هفته گذشته در نامه‌ای به دبیرکل سازمان ملل از او خواست تا با هدف وادار کردن ایالات متحده برای آزاد کردن دارایی‌های مسدود شده ایران در این کشور، میانجی‌گری کند.

اما سخنگوی سازمان ملل متحد علی‌رغم اعلان آمادگی بان گی مون، دبیرکل این سازمان، برای ورود به این مسئله گفت که این مسئله «منوط به موافقت ایالات متحده آمریکا» خواهد بود.

دیوان عالی آمریکا اول اردیبهشت سال جاری حکم داد که دو میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران در این کشور به خانواده‌های قربانیان آمریکایی چند عملیات تروریستی مرتبط با تهران، از جمله بمب‌گذاری‌های سال ۱۹۸۳ در مقر تفنگداران دریایی ایالات متحده و سربازان فرانسوی در بیروت، پایتخت لبنان پرداخت شود.

در حالی که محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفته که جمهوری اسلامی این حکم را به رسمیت نمی‌شناسد، عباس عراقچی، معاون این وزارتخانه، نیز گفته کهوکلای بانک مرکزی ایران در دادگاه‌های فوق شرکت داشته‌اند و معنی این کار این است که جمهوری اسلامی صلاحیت دادگاه آمریکایی را به رسمیت شناخته است.

نکته مورد اشاره آقای عراقچی هنوز واکنشی از طرف مقامات دولت محمود احمدی‌نژاد نداشته است.

وکلای ایران بدون حکم و اذن رئیس و دبیر شورای عالی امنیت ملی که در آن زمان محمود احمدی‌نژاد و سعید جلیلی بودند نمی‌توانستند پا به دادگاه‌های کشور آمریکا بگذارند.

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s