حامیان دولت با پیروزی در دور دوم انتخابات اکثریت نسبی مجلس را به دست آوردند

entelkj

نتایج اولیه‌ای که از شمارش آرای دور دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران منتشر شده، حاکی از پیروزی نامزدهای مورد حمایت اصلاح طلبان و طرفداران دولت یا همان لیست امید است و به این ترتیب آنها اکثریت نسبی در مجلس را به دست آورده‌اند.

محمدرضا عارف، سرلیست فهرست امید گفته است که در مجلس دهم “فراکسیون امید” تشکیل خواهد شد.

در دور دوم انتخابات برای تعیین ۶۸ کرسی رای گیری شد. حسینعلی امیری، سخنگوی وزارت کشور ایران اعلام کرده است که نرخ مشارکت در مرحله دوم ۵۹ درصد بوده است.

بنا به نتایج رسمی که ایسنا به نقل از وزارت کشور منتشر کرده است در دور دوم ۳۸ کرسی مجلس به لیست امید رسیده است. بنا به این نتایج رسمی ۱۸ کرسی هم به نامزدهایی رسیده که مورد حمایت “ائتلاف اصولگرایان” بودند.

۱۰ نفر از کسانی که در دور دوم به مجلس راه یافته‌اند در هیچ یک از دو لیست “امید” یا “ائتلاف اصولگرایان” نبوده‌اند. یکی از نمایندگان منتخب مرحله دوم هم در لیست امید بوده و هم در ائتلاف اصولگرایان. هنوز آرای یک کرسی در حوزه ممسنی استان فارس اعلام نشده است.

این نتایج باید به تایید شورای نگهبان برسد.

با در نظر گرفتن نتایج دور دوم (بدون احتساب مینو خالقی از اصفهان) ۱٧ زن به مجلس راه یافته‌اند، که رکوردی بی سابقه در مجلس شورای اسلامی است.

در میان ۲۲۱ کرسی که تکلیفشان در دور اول انتخابات روشن شد، نامزدهای پیروز “لیست امید” بیشتر از نامزدهای “ائتلاف اصولگرایان” بودند. اگر نتایج دور دوم تایید شود اکثریت نسبی مجلس شورای اسلامی (حدود ۴۱ درصد) به نامزدهای “لیست امید” می‌رسد، البته آنها اکثریت مطلق (نصفه به اضافه یک) مجلس را ندارند.

حدود ۲۷ درصد کرسی‌ها هم به نامزدهای لیست “ائتلاف اصولگرایان” رسیده که با محوریت غلامعلی حداد عادل تشکیل شده بود.

به این ترتیب در مجلس دهم نقش تعیین کننده‌ای به نمایندگان منتخبی می‌رسد که در هیچ یک از دو لیست ائتلاف اصولگرایان و یا امید نبوده‌اند، آنها حدود یک سوم کرسی‌ها را گرفته‌اند. البته نبودن این افراد در لیست امید یا اصولگرایان به معنی آن نیست که آنها به اصلاح طلبان یا اصولگرایان گرایش نداشته باشند.

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s