انتقاد كمسيون آزادى مذاهب امريكا از بدتر شدن وضعيت اقليتهاى مذهبى در ايران

maz

کمیسیون بين المللى آزادى مذاهب در ایالات متحده USCIRF، از ” ادامه تبعيض ، سركوب و آزار و اذیت عليه اقلیت های مذهبی توسط دولت ايران انتقاد كرد. اين كمسيون در گزارش سالانه خود گفت که ” وضعیت آزادى اديان و مذاهب در ایران بدتر از قبل شده است” و از دولت آمریکا خواست تا ناقضان آزاديهاى مذهبى در ايران را شناسايى كرده و بر عليه مقامات مسئول ، تحریم اعمال كند.

در اين گزارش آمده است كه ” خشونت علیه اقلیت ها و نقض سیستماتیک حقوق آنان به طور مداوم ادامه داشته و بسيارى از افراد متعلق به گروههاى غير مسلمان ويا غير شيعى به ” حبس طولانی مدت، شکنجه، و اعدام” محكوم شده اند.

کمیسیون آزادى مذاهب كه يك مؤسسه مستقل امريكايى است وهمكارى هاى مشاورتى با کنگره آمریکا دارد در گزارش خود تاكيد كرده كه “از زمان روى كار آمدن روحاني در ایران در سال 2013، شرایط آزادی مذهبی در اين كشور بدتر شده است”.

اين كمسيون گفته كه “روحانی به وعده های خود برای بهبودى حقوق و آزادی های اقلیت های مذهبی وفادار نبوده و تلاشى در اين راستا نكرده است.”

در این گزارش به ادامه آزار و اذیت و تبعیض و ستم علیه سنی ها، بهائیان، صوفی ها ودروايش و فرقه های شیعه غير دوازده امامی اشاره شده وأمده است كه ” دهها فعال مذهبى طى سالهاى اخير زندان و شکنجه شده اند.”

كمسيون آزادى مذاهب گفته که 30 نفر از فعالان اهل سنت به دلیل فعالیت های مذهبی به اعدام محکوم شده اند، و ياد آور شده است كه مقامات ايران به سنی ها اجازه ساخت حتى یک مسجد در پایتخت، را نداده وتنهاى مصلى نماز جماعت آنان در تهران را تخريب كرده اند.

بر اساس این گزارش، نزدیک به 300 هزار بهایی در ایران زندگی می کنند است، كه بیش از 850 نفر از آنان در طول ده سال گذشته، بازداشت شده و 80 نفرشان در سه ماه گذشته به زندان محکوم شده اند.

این گزارش همچنین به حمله مقامات امنیتی به کلیساهاى مسيحيان اشاره كرده وگفته كه در اين حملات 90 مسیحى به دلایل مذهبى در سال 2016 بازداشت شده اند.

کمیسیون آزادى مذاهب در امريكا گفته كه تنها یک مورد مثبت درباره اقليتهاى دينى مشاهد شده و آن هم اينكه در سال های اخیر دانش آموزان یهودی دیگر مجبور نسيتند در روزهای شنبه، كه روز تعطیل مذهبی آنهاست، در مدرسه حضور داشته باشند.

اين كمسيون از دولت آمریکا خواسته که ايران را همچنان در طبقه بندی “فهرست كشورهاى با مسائل ويژه” قرار دهد و عاملان نقض آزادی هاى مذهبی در ایران را شناسايى كرده و آنها را در ليست تحريمها قرار دهد.

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: