واکنش شدید نتانیاهو به مسابقه “کاریکاتور هولوکاست” در تهران

بنیامین نتانیاهو ایران را متهم به آماده‌سازی برای راه‌انداختن یک هولوکاست دیگر کرده است. او با اشاره به برگزاری مسابقه “کاریکاتور هولوکاست” در تهران، خواستار موضع‌گیری تمام کشورهای دنیا علیه آن شده است.

Iran Teheran Holocaust-Cartoon-Ausstellung Sureh Culture Hall

نخست‌وزیر اسرائیل در سخنانی ایران را متهم کرده که به دنبال کم‌ارزش جلوه دادن قتل‌عام یهودیان است. بنیامین نتانیاهو روز یکشنبه (۱۵ مه/ ۲۶ اردیبهشت) در جلسه هفتگی کابینه دولت با اشاره به برگزاری یک مسابقه کاریکاتور در تهران، گفت که ایران مشغول آماده‌سازی زمینه برای به راه‌انداختن یک هولوکاست دیگر است.

او تأکید کرد که “هر کشوری در دنیا باید بر پاخیزد و این حرکت را تماما محکوم کند”.

خبرگزاری‌های ایران اخیرا از برپایی مسابقه‌ای با عنوان “کاریکاتور و کارتون هولوکاست” در تهران خبر داده و به نقل از مسعود شجاعی، مسئول این مسابقه نوشتند که شرکت‌کنندگانی از ۵۰ کشور آثار خود بر ضد هولوکاست را ارسال کرده‌اند. شرکت‌کنندگان در آثار خود بیش از هر چیز دولت اسرائیل و بنیامین نتانیاهو را مورد انتقاد قرار داده‌اند.

نمایشگاه یک سازمان “غیردولتی” با حمایت وزارت ارشاد؟

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، پیش‌تر اعلام کرده بود که دولت مسئول برپایی این نمایشگاه نیست و کنترلی نیز بر سازمان‌های غیردولتی که این نمایشگاه را برگزار‌کرده‌اند، ندارد.

مسعود شجاعی در پاسخ به این اظهارنظر گفته بود که انتخاب وی به عنوان دبیر دوسالانه کاریکاتور از سوی وزارت ارشاد انجام شده که “جزیی از بدنه دولت است”.

واقعه هولوکاست به کشتار دسته‌جمعی یهودی‌ها در دوران جنگ جهانی دوم به دست آلمان نازی اطلاق می‌شود. در این واقعه که هدف آن از بین بردن تمامی یهودیان اروپا بود، حدود ۶ میلیون انسان که از دید سران این رژیم یهودی بودند، کشته شدند.

بنیامین نتانیاهو گفت که برگزاری این مسابقه در تهران به وضوح نشان می‌دهد که “مشکل اسرائیل با ایران در چیست”. به گفته وی مشکل تل‌آویو با تهران “تنها در براندازی و تجاوز در منطقه نیست، بلکه مشکل بر سر ارزش‌های بنیادین است.”

اعتراض یونسکو

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، گفت که ایالات متحده بیم آن را دارد که این مسابقه “به صحنه‌ای برای انکار هولوکاست و سخنرانی‌هایی یهودی‌ستیزانه تبدیل شود که در گذشته نیز رخ داده است”.

او گفت: «ما هر نوعی از انکار هولوکاست را آتش‌افروزانه و منزجرکننده می‌دانیم. این حرکت توهینی به یاد و خاطره میلیون‌ها انسانی که در واقعه هولوکاست جان باختند.»

سازمان یونسکو نیز به برگزاری نمایشگاه و مسابقه کاریکاتور هولوکاست در ایران اعتراض کرده است.

ایرینا بوکووا، مدیرکل یونسکو در بیانیه‌ای نوشت: «چنین اقدامی، که هدفش به سخره گرفتن نسل‌کشی یهودیان، یکی از برگ‌های غم‌انگیز تاریخ بشریت است تنها موجب تشدید خشونت و نژادپرستی و خشم می‌شود.»

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین ایران بارها وقوع فاجعه هولوکاست را انکار کرده و آن را “افسانه” خوانده بود. ده سال پیش (در سال ۲۰۰۶) نیز در تهران مسابقه‌ای مشابه برگزار شد.

دولت آلمان نیز از برگزاری مسابقه کارتونی درباره هولوکاست در ایران به شدت انتقاد کرده است.

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s