پنتاگون: مناطق وسیعی از تصرف “دولت اسلامی” خارج شده‌اند

به گفته وزارت دفاع آمریکا گروه تروریستی “دولت اسلامی” در عراق و سوریه بخش‌های وسیعی از مناطق تحت تصرف خود را از دست داده است. به گفته مقامات آمریکایی گروه دولت اسلامی به دلیل شکست‌های پی درپی مجبور به عقب‌نشینی شده است.

مناطق بازپس گرفته‌شده از داعش در عراقمناطق بازپس گرفته‌شده از داعش در عراق

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که گروه تروریستی “دولت اسلامی” (داعش) در سوریه و عراق متحمل شکست‌های سنگینی شده است.

بنا به گزارش خبرگزاری آلمان، پیتر کوک، سخنگوی پنتاگون روز دوشنبه (۱۶ مه/ ۲۷ اردیبهشت) گفت که پس از شکست‌های اخیر “دولت اسلامی” حدود ۴۵ درصد مناطق تحت تصرف این گروه به دست نیروهای دولت عراق افتاده است.

به گفته سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گروه “دولت اسلامی” در سوریه نیز حدود ۱۶ تا ۲۰ درصد مناطق تحت کنترل خود را از دست داده است.

برت مک‌گورک، نماینده ویژه باراک اوباما، برای مقابله با گروه “دولت اسلامی” پیشتر اعلام کرده بود که این گروه تروریستی در عراق و سوریه از موضع تهاجمی خارج شده و در حال “عقب‌نشینی” است. به گفته این مقام آمریکایی بخش بزرگی از ذخایر نفتی و مالی گروه “دولت اسلامی” نیز از بین رفته‌اند.

برت مک‌گورک، نماینده ویژه اوباما برای مقابله با داعشبرت مک‌گورک، نماینده ویژه اوباما برای مقابله با داعش

گروه دولت اسلامی در تابستان ۲۰۱۴ موفق شد بخش‌های بزرگی از عراق و سوریه را به تصرف خود در آورد. به نظر کارشناسان نظامی موفقیت این گروه در سوریه مدیون شرایط جنگی داخلی و بحران حاکم در این کشور است.

گروه “دولت اسلامی” در غرب و شمال عراق نیز با مقاومت محدود نیروهای دولت مرکزی مواجه شد. این گروه در مناطق سنی‌نشین به دلیل نارضایتی از دولت شیعه نوری مالکی موفق شد در اندک زمانی بخش‌های وسیعی از خاک عراق از جمله شهر پرجمعیت موصل را اشغال کند.

به گفته مقامات آمریکایی، گروه دولت اسلامی در مناطق تحت تصرف خود دست به “جنایت جنگی و کشتار غیرنظامیان” زده است.

پس از موفقیت‌های اولیه “دولت اسلامی”، آمریکا در اوت ۲۰۱۴ دست به ایجاد ائتلافی علیه این گروه زد. به گفته پنتاگون، آمریکا و متحدانش با انجام حملات هوایی علیه مواضع “دولت اسلامی” این گروه را تضعیف کرده‌اند. در برخی موارد نیز آمریکا به‌طور مشخص از عملیات زمینی ارتش عراق و پیشمرگه‌های کرد علیه دولت اسلامی در عراق پشتیبانی کرده است.

آمریکا و متحدانش هم‌چنین با ارسال تجهیزات به گروه‌های مخالف “دولت اسلامی” مبارزه علیه این گروه تروریستی را ادامه داده‌اند.

مک‌گورک از سوی دیگر از توقف نبردها میان گروه‌های میانه‌روی سوری و رژیم اسد حمایت کرد و آن را پیش‌شرط حل بحران سوریه و مقابله موثر با اسلام‌گرایان افراطی دانست. بنا به ارزیابی نماینده اوباما، گروه‌های میانه‌روی سوری نمی‌توانند هم‌زمان علیه گروه دولت اسلامی و رژیم اسد بجنگند.

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s