فرار صدها شهروند فلوجه در پی پیشروی ارتش عراق

با پیشروی ارتش عراق، ۴۶۰ شهروند فلوجه توانستند از شهر فرار کنند. داعش تمام راه‌های فرار مردم شهر را بسته است. گزارش‌ها حاکی از قحطی در فلوجه است و شهروندان از گرسنگی جان می‌دهند.

صدها تن از شهروندان غیرنظامی فلوجه با کمک نیروهای ارتش عراق موفق به فرار از شهر شدند

 روز جمعه (۲۷ مه/ ۷ خردادماه) با پیشروی نیروهای ارتش عراق و نیروهای شبه‌نظامی شیعه موسوم به “حشد شعبی” در حوالی فلوجه، چندصد نفر از ده‌ها هزار شهروند غیرنظامی فلوجه که در شهر گیر افتاده‌اند، توانسته‌اند فرار کنند.

نیروهای ارتش عراق و شبه‌نظامیان حشد شعبی از روز دوشنبه (۲۳ مه) عملیات بازپس‌گیری فلوجه از دست نیروهای “دولت اسلامی” (داعش) را آغاز کردند.

پیش از آغاز عملیات ارتش عراق از مردم فلوجه خواست تا شهر را ترک کنند. اما نیروهای داعش با خشونت مانع شهروندانی شدند که قصد تخلیه شهر را داشتند و مردم فلوجه در نبردی سنگین میان دو طرف گیر افتادند.

ژنرال رائد شاکر، فرمانده‌ی پلیس عراق در گفت‌وگو با رسانه‌ها گفت: «نیروهای ارتش عراق توانستند با تصرف برخی مناطق نزدیک به ۴۶۰ نفر از ساکنان را آزاد کرده و امکان ترک شهر را فراهم کنند. بیشتر این شهروندان زن و کودک‌اند.»

رجا برکت، مسئول کمیته‌ی امنیتی استان انبار که فلوجه در آن واقع است، با تایید این خبر گفت که این امکان فراهم شده تا برخی خانواده‌ها بتوانند شهر را به مقصد محلی امن‌تر ترک کنند.

برخی از مردمی که موفق به فرار از شهر شدند به رسانه‌ها گفتند که بسیاری از شهروندان در حین فرار به ضرب گلوله کشته شدند. آن‌ها همچنین گفتند شبه‌نظامیان “دولت اسلامی” مردها و پسران نوجوانی که حاضر نیستند همراه آ‌ن‌ها بجنگند را، درجا می‌کشند.

کمبود جدی غذا و آب

سازمان غیردولتی نروژی “شورای پناهجویان”، از معدود نهادهای غیردولتی که در منطقه فعالیت دارد، اعلام کرد که وضعیت برای مردم شهر فلوجه هر روز بدتر و بحرانی‌تر می‌شود.

این سازمان با تایید این‌ که دست‌کم ۱۵۰ خانواده ساکن فلوجه توانستند شهر را ترک کنند، در بیانیه‌ای نوشت: «شرایط هر لحظه بحرانی‌تر می‌شود. شهر با کمبود آب آشامیدنی مواجه است و شهروندان به ‌ناچار آب‌های آلوده را می‌نوشند. برخی محله‌های شهر از همه ‌طرف محاصره است و شهروندان امکان هیچ حرکتی ندارند.»

بیشتر بخوانید:

هم‌زمان آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد نیز روز جمعه (۲۷ مه) هشدار داد که مردم شهر فلوجه با گرسنگی و خطر قحطی‌زدگی مواجه‌اند.

سازمان ملل می‌گوید گزارش‌هایی دریافت کرده که حاکی از مرگ دست‌کم دو شهروند فلوجه از گرسنگی است.

فلوجه که در ۶۰ کیلومتری غرب بغداد واقع شده است، اولین شهر و یکی از مهم‌ترین شهرهای عراق بود که کنترل آن در سال ۲۰۱۴ به دست نیروهای گروه تروریستی “دولت اسلامی” افتاد

نیروهای دولتی عراق از مدت‌ها پیش درگیر برنامه‌ریزی و تدارک گسترده برای بازپس‌گیری شهر بوده‌اند و تمام راه‌های منتهی به شهر را بسته‌اند.

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s