دانش آموزان معتاد

آمار اعتیاد دانش‌آموزان رسانه‌ای نمی‌شود
این جمله‌ای بود که علی مویدی قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در گفتگو با خبرگزاری فارس اعلام کرد. وی در همین مصاحبه درباره‌ی آمار دانش‎آموزان معتاد می‌گوید: “در چند ماه اخیر ابلاغ کردیم که تحت هیچ شرایطی آمار اعتیاد دانش ‌آموزان در رسانه‌ها اعلام نشود، بلکه به صورت محرمانه و مکتوب به وزارت آموزش و پرورش اعلام شود”.

این البته که راحت‌ترین و تکراری‌ترین روش برخورد با معضلات اجتماعی، توسط مسئولان در جمهوری‌اسلامی ست! تا جایی که می‎شود، چیزی نباید رسانه‌ای بشود! آمار ایدز، آمار خشونت علیه کودکان، آمار اعتیاد و دلایل اصلی اعتیاد، آمار اختلاس‌ها، واگذاری املاک توسط شهرداری، قاچاق کالا وموادمخدر توسط سپاه و … 

چرا؟! 

پاسخ ساده‎ست: تا مردم آگاه نشوند! 

این تنها تاکتیک و روش برخورد حکومت با معضلات همه‎گیر اجتماعی‌‎ست. آنها نه راه حلی دارند و نه می‌گذارند متخصصان آگاه و مستقل راه حلی ارائه بدهند. 

به این دو نمونه توجه کنید:

یک – دکتر کامیار و دکتر آرش علایی دو پزشک متخصص که از بنیان‌گذاران کلینیک‌های مثلثی برای مشاوره و درمان ایدز و اعتیاد در ایران بودند را سال ۱۳۸۷ بازداشت کردند و تحت شدیدترین بازجویی ها قرار دادند.در بازجویی به اتهام براندازی نظام، ارتباط با احزاب اپوزیسیون و تشکیل سازمان‌های غیردولتی که آمریکا در تشکیل آنها نقش داشته‌است، متهم شدند. اما تنها فعالیت آنها، فعالیت علمی و اصولی در مبارزه و درمان ایدز بود! سرانجام کامیارعلایی به سه سال زندان محکوم و پس از طی کامل آن آزاد شد. آرش علایی نیز که به شش سال زندان محکوم شده بود، سه ماه بعد از آزادی برادرش به مناسبت عید فطر، عفو و آزاد گردید. بعد از آزادی آنها اقدام به راه اندازی انستیتوی جهانی بهداشت و حقوق انسانی در دانشگاه ایالتی نیویورک نمودند و هم اکنون در آنجا بعنوان استاد دانشگاه مشغول تدریس می‌باشند. بیماران ایدزی ما و هرکسی که در خطر ابتلا به ایدز درآینده است هم از خدمات این دو متخصص ایرانی محروم شدند!

دو – دکتر سعید مدنی، جامعه‌شناس، پژوهشگرارشدعلوم‎اجتماعی، استاد دانشگاه وعضو گروه مسائل و آسیب‌های اجتماعی انجمن جامعه‌شناسی ایران و روزنامه‌نگاراست. او را یکبار در سال ۱۳۷۹ بازداشت کردند و پس از تحمل ۵ ماه حبس در سلول انفرادی و بعدتر حدود ۷ ماه حبس در بند عمومی، به قید وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. بار دیگر در دی ماه ۱۳۹۰ او را در خیابان به همراه همسرش دستگیر کرده و نیروهای امنیتی همراه با او، به منزل شخصیش مراجعت کرده و برای چند ساعت خانه مورد بازرسی قرار دادند که در پی این تفتیش برخی وسایل شخصی او را ضبط کردند.سعید مدنی از سوی دادگاه انقلاب به ۶ سال زندان و ۱۰ سال تبعید به بندرعباس محکوم شد. وی در اسفند ۱۳۹۴ به صورت مشروط از زندان آزاد و به بندرعباس تبعید شد.

کافی است به عناوین کتاب ها و تحقیقات او تو کنید: ضرورت مبارزه با پدیده فقر و نابرابری در ایران، سعید مدنی، ناشر: آگاه کودک آزاری در ایران، سعید مدنی، ناشر: اکنون خشونت علیه کودکان در ایران، سعید مدنی، ناشر: آشیان اعتیاد در ایران، سعید مدنی، ناشر: نشر ثالث ضرورت مبارزه با پدیده فقر و نابرابری در ایران،سعید مدنی، ناشر: آگاه نتیجه ی این نوع برخورد با نخبگان و فعالان اجتماعی ومدنی چه چیزی می‌تواند باشد؟!جامعه چه زیان‌هایی در کوتاه مدت و در درازمدت ازاین نوع برخورد با اندیشمندانش خواهد دید؟!

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s