اعلاميه جهاني حقوق بشر

متن اعلامیه جهانی حقوق بشرجنبش فعالان حقوق بشر ایران·یکشنبه, ژوئیه 31, 2016‎

   ماده 1 – تمام افراد بشر آزاد به دنیا می آیند و از لحاظ حیثیت و حقوق با هم برابرند ، همه دارای عقل و وجدان می باشند و باید نسبت به یکدگر همچون اعضای یک خانواده رفتار کنند .   

ماده 2 – شما به عنوان یک انسان مى بايستى بدون تمایز و تبعیض ، خصوصا از حیث نژاد ، رنگ ، جنسیت ، زبان ، مذهب ، عقیده سیاسی ، یا هر عقیده دیگر و همچنین ملیت ، ثروت ، ولادت یا هر موقعیت دیگر ، از تمامی حقوق و کلیه آزادی هایی که در اعلامیه حاضر ذکر شده است بهره مند باشيد .   

ماده 3 – شما به عنوان یک انسان ، بدون در نظر گرفتن نژاد ، رنگ ، جنسیت ، زبان ، مذهب ، عقیده سیاسی ، یا هر عقیده دیگر ، بايد حق زندگی و امنیت شخصی داشته باشيد .    

ماده 4 – احدی حق ندارد شما را به بندگی و بردگی بکشاند و داد و ستد بردگان به هر شکلی که باشد ممنوع است .     

ماده 5 – هیچکس حق ندارد به هر بهانه ای شما را مورد ظلم و شکنجه و رفتار کیفری تحقیر آمیز ، موهن ، یا خلاف انسانیت و شان بشری قرار بدهد .    

ماده 6 – شما به عنوان عضوی از جامعه حق دارید ، و بايد در مقابل قانون ( فارق از عقیده سیاسی یا هر عقیده دیگر ، مذهب ، قومیت ، جنسیت ، رنگ پوست و ملیت ) صاحب شخصیت و حقوق اجتماعی باشید .   

ماده 7 – همه در برابر قانون مساوی هستند و حق دارند، و بايد بدون تبعیض از حمایت قانون برخوردار باشند . همه افراد جامعه حق دارند ، و بايد در مقابل هر تبعیضی که ناقض اعلامیه حاضر باشد و علیه هر تحریکی که برای چنین تبعیضی به عمل آید به طور مساوى از حمایت قانون بهره مند باشند .   

ماده 8 – شما حق دارید که در برابر اعمالی که حقوق اساسی شما را مورد تجاوز قرار می دهد درخواست رجوع به محاکم ملی صالحه نمایید و اگر در قانون اساسی کشور شما این حقوق نادیده گرفته می شود ، به مفاد اعلامیه جهانی حقوق بشر استناد و مطابق با این مفاد ، دادخواهی و عمل نمایید .   

ماده 9 – احدی نمی تواند خودسرانه شما را توقیف ، حبس یا تبعید کند ، مگر آنکه ثابت کند که عمل شما معادل جرمی است که به نقض حقوق بشر انجامیده .    

ماده 10 – شما با مساوات کامل حق دارید که به دعوای حقوقی خود در یک دادگاه عادلانه و بی طرف ، به صورت منصفانه و علنی رسیدگی کنید و تنها تصمیم و راى چنین دادگاهی را در باره حقوق و الزامات خود و اتهام جزایی ای که متوجه شما می باشد بپذیرید .     

ماده 11 – الف – هر کس به بزهکاری متهم شده باشد بی گناه محسوب می شود ، تا مادامی که در جریان یک محکمه عمومی ، که در آن کلیه تضمین های لازم برای دفاع از او تامین شده باشد ، جرم او ثابت شود .              

 ب – هیچ کس برای انجام یا عدم انجام عملی که در هنگام ارتکاب آن عمل ، به موجب حقوق ملی یا بین المللی جرم شناخته نمی شده است محکوم نخواهد شد . و به همین دلیل ، هیچ مجازاتی ، شدید تر از آنچه که در موقع ارتکاب جرم بدان تعلق می گرفت ، در باره او اعمال نخواهد شد .   

ماده 12 – احدی حق ندارد که در زندگی خصوصی ، امور خانوادگی ، اقامتگاه یا مکاتبات شما ، خودسرانه دخالت کند و شرافت و اسم شما را مورد حمله قرار بدهد . شما حق دارید که با استناد به مفاد این اعلامیه ، در مقابل این گونه مداخلات و حملات ، مورد حمایت قرار گرفته و يا دادخواهى كنيد .    

ماده 13 – الف – شما به عنوان یک انسان حق دارید که در داخل هر کشوری آزادانه عبور و مرور کنید و محل اقامت خود را تعیین نمایید .             

 ب – شما حق دارید هر کشوری و از جمله کشور خود را ترک کنید و یا به کشور خود باز گردید .   

ماده 14 – الف – شما به عنوان یک انسان حق دارید که در برابر تعقیب ، شکنجه و آزار ، پناهگاهی جستجو کنید و در کشور های دیگر پناه اختیار کنید .              

ب – این ماده تنها شامل کسانی می شود که تعقیب آنها نه به دلیل جرم عمومی ، بلکه با انگیزه نقض حقوق پناهجو صورت می گیرد .    

ماده 15 – الف – شما به عنوان یک انسان حق دارید که دارای تابعیت باشید .              

 ب – احدی نمی تواند خود سرانه شما را از حق تابعیت خود یا از حق تغییر تابعیت محروم کند .   

ماده 16 – الف – هر زن و مردی حق دارند بدون هیچ محدودیتی از نظر نژاد ، ملیت ، تابعیت یا مذهب ، با یکدگر زناشوئی نموده و به هنگام انحلال آن ، زن و شوهر در کلیه امور مربوط به ازدواج دارای حقوق مساوی هستند .               

ب – ازدواج باید با رضایت کامل و با انتخاب آزادانه زن و مرد واقع شود و کسی نمی تواند زن یا مرد را مجبور به ازدواج نماید .             

 پ – خانواده ، رکن طبیعی و اساسی جامعه می باشد و حق دارد از حمایت جامعه و دولت بهره مند گردد .   

ماده 17 – الف – شما به عنوان عضوی از جامعه ، منفردا یا به طور اجتماعی حق مالکیت دارید .

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s