كمپين كردها

ورود تانکرنفتی ممنوع!تانکرهای مرگ مردم مریوان را به خیابان‎ها کشاند

در پی فراخونی که از سوی کمپین “نه به تانکر مرگ” و در شبکه های اجتماعی منتشرشده‌بود، صدها تن از مردم شهر مریوان طی یک اقدام اعتراضی،دیروز جلوی فرمانداری این شهر تجمع کردند.

ناراضیان نوشته های اعتراض آمیزی در این رابطه در دست داشتند و همزمان شعار “ورود تانکر نفتی ممنوع” را سر می دادند.

این نارضایتیها بعد از حادثه ای که سه روز پیش در جاده بین مریوان-سنندج رخ داد و منجر به مرگ یکی از شهروندان کرد و زخمی شدن عده دیگری شد که بر اثر جراحات وارده سه تن دیگر در بیمارستان جان باختند، انجام گردید.

برطبق اطلاعات کمپین “نه به تانکر مرگ”، بر اثر نامساعد بودن این جاده و استاندارد نبودن آن و نیز ورود بی شمار تانکرهای نفتی از کردستان عراق به ایران، هر روز به طور میانگین 7 نفر در این راه دچار سوانح رانندگی می شوند.

در انتهای نارضایتی امروز مریوان، بیانیه کمپین “نه به تانکر مرگ” قرائی شد که در ذیل عینا می آید. همچنین به مسئولین هشدار داده شده است که در صورت عدم رسیدگی به این مساله، این نارضایتی ها ادامه خواهد داشت.

روز پنج شنبه نیز این نارضایتی برای بار دوم، در شهرستان مریوان، برگزار خواهد شد.

متن بیانیه کمپین که امروز در مریوان قرائت شد.

به نام حق

مردم فهیم و آگاه کردستان همانطور که مطلع هستید در روزهای اخیر در جاده سنندج-مریوان شاهد یک فاجعه انسانی و جان‌باختن چند تن از همشریان عزیزمان بودیم، در نتیجه‌ی انفجار یک ماشین حامل سوخت، بار دیگر مردم این دیار عزادار از دست‌دادن همشهریان و عزیزان خود شدند، متاسفانه تکرار مکرر این موارد از فجایع به امری روزمره تبدیل شده است که به دلیل نا مناسب بودن جاده مریوان- سنندج و ازدحام عبور و مرور ماشین‌های حامل سوخت و بار هر آن ممکن است جان شهروندان به خطر بیفتد، نزدیک به 15 سال است که مسئولان وعده جاده جدید مریوان- سنندج را به مردم می‌دهند اما باز نتوانسته اند به وعده‌های خود عمل نمایند. جاده جدید مریوان- سنندج که از محور کوماسی- کلاترزان عبور می کند همچنان به خاطر بی-کفایتی نماینده و مسئولان این شهر ناتمام باقی مانده است، متاسفانه ساخت این جاده جدید به ابزاری تبلیغاتی برای کاندیداهای شوراها، نمایندگان مجلس و خبرگان و حتی ریاست جمهوری و نهادهای وابسته تبدیل گشته است اما تنها چیزی که بدان توجه نمی گردد ، تکمیل این پروژه¬ی ناتمام و زمین¬گیر شده است. ما مردم مریوان و امضاء کنندگان این نامه ضمن ابراز تاسف برای وعده¬های تبلیغاتی نمایندگان و خدمتگزاران مردم در رابطه با این پروژه و عدم عملی نمودن سازماندهی و نظارت بر ماشین های حامل سوخت و بار که از مرز باشماق وارد شهر مریوان می گردد نارضایتی خود را اعلام و خواستار عمل جدی و مسئولانه در قبال مشکلات شهروندان در این رابطه می باشیم، با تاکید مجدد بر لزوم تسریع در ساخت جاده جدید مریوان-سنندج و سازماندهی ماشینهای حامل سوخت و بار مراتب اعتراض خود را اعلام می داریم و خواهان رسیدگی فوری به این معضل انسانی می¬باشیم. از اینجا به طور شفاف و کاملا روشن اعلام می‌داریم که در صورت عدم پاسخی قطعی از جانب نهادهای مسئول مخصوصا فرمانداری این شهر همچنان نارضایتی و اعتراض ما بردوام خواهد بود و اینبار به اشکالی دیگر و با پشتیبانی اکثریت ساکنان مریوان و در قالب تجمعاتی قانونی و مسالمت آمیز در سطح شهر از پای نخواهیم نشست. ما امضاء کنندگان این نامه ضمن پایبندی به قوانین و در عین حال با منشی انسانی و مسالمت امیز همچنان پیگیر این معضل انسانی هستیم تا دیگر مردم این دیار و بوم عزادار از دست رفتن فرزندان خود نباشند تا دیگر این مردم چوب بی مسئولیتی و بی‌کفایتی‌های مسولان را نخورند و فجایع اتفاق افتاده دوباره تکرار نگردد.

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s