نظر يهودي ها به كوروش كبير

ر روز هفتم آبان، روز گرامیداشت یاد کوروش کبیر، پادشاه هخامنشی، یهودیان می گویند تنها قومی هستند که کورش کبیر را به عنوان «منجی» و «رهایی بخش» قوم خود تلقی می کنند.

القاب «منجی» و «رهایی بخش» از سوی یهودیان تنها برای کوروش کبیر به کار رفته و چنین توصیفی برای هیچیک دیگر از انبای قوم یهود و خود حضرت موسی خطاب نشده است.

در تورات واژه عبری «ماشیاح» به مفهوم مسیح یا منجی موعود تنها برای کوروش کبیر استفاده شده است؛ زیرا انبای یهودی در طول اسارت یهودیان در سرزمین بابِل به قوم خود تسکین می دادند که نجات دهنده‌ای خواهد آمد و آنها را از ظلم رها خواهد کرد و اورشلیم را دوباره آباد خواهد کرد.

در باب «عزرا» در تورات یا عهد عتیق آمده است که کوروش یهودیان را از سرزمین بندگی در بابِل که بزور به آنجا رانده شده بودند، نجات بخشید و آنها را با کاروانی از سپاهیان حکومت هخامنشی راهی سرزمین اجدادی خود در بیت المقدس یهود کرد.

کتاب عزرای عهد عتیق، کوروش کبیر را دستِ بیرون آمده پروردگار بروی زمین می داند؛ در بخش‌های اشعیا و سفر دانیال در عهد عتیق نیز نام کوروش با احترام بسیار و بارها قید شده است.

یهودیان تاکید دارند که کوروش کبیر به عنوان یک پادشاه دادگستر و عدالت جو، اشیا قیمتی را که از خزانه معبد مقدس ویران شده یهود توسط قوای فاتح به غنیمت گرفته شده بود، به یهودیان پس داد و آنها را همراه با کاروانی از نیروهای حکومت خود در کنار یهودیان به اورشلیم باستانی برد.

با ساخت دوباره معبد مقدس یهود با یاری‌های کوروش کبیر، خزانه به غارت رفته دوباره به آن برگردانده شد.

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s