پیشنهاد ایران برای تخلیه مجروحان از دو روستای شیعه نشین در حلب

 ایران در پیشنهادی خواستار خروج مجروحان از روستاهای شیعه نشین «الفوعه» و «کفریا» شده است. توافق آتش بس بین شورشیان و روسیه است و ایران شامل این توافق نمی‌شود.

رویترز به نقل از دو گروه از شورشیان سوری و یک منبع سازمان ملل متحد گزارش داد که ایران شرایط جدیدی را برای دستیابی به آتش‌بس در حلب و تخلیه روستاهای اطراف آن مطرح کرده است.

ایران که از هم‌پیمانان روسیه در حمایت از دولت اسد محسوب می‌شود در مذاکره‌ای که بین ترکیه و روسیه صورت گرفته است، خواستار خروج مجروحان از روستاهای شیعه نشین «الفوعه» و «کفریا» شده است.

به گفته یک مقام ترکیه‌ای و یکی از نظامیان شورشی علیه دولت سوریه شرایط شورشیان در حلب تقویت شده است. اما این دو منبع در مورد جزییات این خبر توضیحی ندادند.

این در حالیست که این مقامات آگاه خبر داده‌اند که مذاکرات در مورد تخلیه شهر تاکنون به سرانجام نرسیده است و به بهانه‌های مختلف اجازه نمی‌دهند مردم از الفوعه و کفریا خارج شوند.

صبح امروز با درگیری شورشیان و ارتش سوریه در حلب، آتش بس توافق شده در شب گذشته برای خروج شورشیان از مناطق تحت محاصره بر هم خورده و ارتش سوریه و روسیه دوباره حملات خود را به مواضع آنها از سر گرفتند.

همچنین این منابع آگاه گفتند: «ارتش سوریه اعلام کرده به دلیل اینکه ایران با این مذاکرات موافقت نکرده توافق آتش بس به هم خورده است».

بر اساس این‌ گزارش گفته می‌شود ایران با به میان کشیدن شرایط جدید و خنثی کردن آتش‌بس قصد دارد فایل جدیدی را به نفع خودش باز کند.

از سوی دیگر سرگئی ریابکوف، معاون وزارت امور خارجه روسیه نیز از حصول توافق میان مسکو و آنکارا برای سازماندهی روند تخلیه شرق حلب خبر داده است.

سخنگوی شورشیان گفته است که در توافق آتش بس بین شورشیان و روسیه بوده است و ایران شامل این توافق نمی‌شود.

بر اساس این گزارش، نظامیان شیعه ارتش سوریه در جنگ داخلی سوریه همواره مورد حمایت ایران بوده‌اند.
 

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s