داستان پزشکی ایران 

قطع مچ دست کودک به خاطر قصور پزشکی

قطع مچ دست کودک به خاطر قصور پزشکیکودک۱۰ ساله‌ شوشتری که هشتم آبان ماه سال جاری در مدرسه‌ به زمین خورد به دلیل قصور پزشکی دستش از قسمت مچ قطع شد.

هنگامی که این دانش آموز را به بیمارستان می برند ٬پزشک با بیان اینکه یک شکستگی ساده رخ داده دست او را گچ گرفت و پسرک با خانواده‌اش به خانه برگشت، اما درد ناشی از شکستگی باعث بی‌قراری مهرشاد کودک ۱۰ ساله شد. او را بعد از دو روز دوباره به مطب همان پزشک بردند. پزشک گچ دست را باز کرد و آنجا بود که متوجه شدند دست مهرشاد تا آرنج سیاه و متورم شده است؛ موضوعی که باعث جراحی او در شوشتر شد، اما بهبودی در وضعیت مهرشاد دیده نشد و او به بیمارستان اهواز منتقل شد. این توضیحات را علی مختاری‌چهاربری، پدر مهرشاد که از عشایر منطقه «لالی» خوزستان است ارائه داد. پدر مهرشاد گفت که با ادامه این وضعیت ما ترجیح دادیم او را به تهران منتقل کنیم تا از طریق پزشکان تهرانی معالجه شود. او ابتدا مدتی در بیمارستان تریتا و بعد در بیمارستان امام حسین(ع) بستری شد، اما سرانجام در بیمارستان نیکان تهران جراحی شد.

میر‌احمد موسوی، فلوشیپ ارتوپدی دست این بیمارستان که مهرشاد را جراحی کرده است، می‌گوید: «زمانی که این کودک را پیش من آوردند، دست او از آرنج تا مچ سیاه بود. من تا آنجا که توانستم سعی کردم دستش را حفظ کنم. این اتفاق برای آرنج تا مچ افتاد اما دیگر کاری برای از مچ به پایین دست نمی‌شد کرد و ما مجبور شدیم دست را قطع کنیم.» اگرچه او می‌گوید کاملا در جریان پرونده این کودک نیست اما به اعتقاد او گچ‌گیری نامناسب می‌تواند عاملی برای بالا رفتن فشار کمپارتمان شده تا جایی که دست سیاه شود.

مهرشاد دچار آسیب عروقی بوده است

س. ف، متخصص ارتوپد، پزشکی است که مهرشاد پس از شکستگی به او مراجعه کرده است. او در می‌گوید: «مهرشاد با شکستگی مچ دست و ورم به من مراجعه کرد. من دست او را کوتاه گچ گرفتم و از خانواده‌اش خواستم که اگر دستش ورم کرد، سریع به من مراجعه کنند. آنها دو روز بعد به من مراجعه کردند و وقتی گچ را باز کردم متوجه شدم دست سیاه شده و ورم کرده است.» البته پدر مهرشاد می‌گوید که با توجه به درد بیش از حد مهرشاد ما خودمان گچ دست او را باز کردیم. با این حال دکتر می‌افزاید:‌ «‌من دست او را باز کردم تا فشار از روی عروق برداشته شود. او به اهواز منتقل شد و بعد از ۲۴ساعت خانواده‌اش، او را به تهران منتقل کردند.» دکتر مدعی می‌شود که سیاه شدن دست مهرشاد نه به دلیل گچ گرفتن او بلکه به دلیل آسیب عروقی است که ممکن است از قبل در دست این کودک وجود داشته است. با این حال سازمان نظام پزشکی از او خواسته است توضیحاتش را به صورت کتبی به این سازمان ارائه کند. پدر مهرشاد می‌گوید دکتر زمانی که من پسرم را برای معالجه به تهران می‌بردم دو و نیم میلیون تومان به من داد و زمانی هم که در تهران بودم ۱۰میلیون تومان به حسابم ریخت تا خرج بیمارستان کنم.

پرونده در حال بررسی است

مهرداد قمر، رئیس سازمان نظام پزشکی شوشتر با تایید این ماجرا می‌گوید: «ما از بیمارستان‌هایی که این کودک در آنجا بستری بوده خواسته‌ایم پرونده‌اش را برای ما ارسال کنند. همچنین از پزشک او خواسته‌ایم گزارش خود را به صورت کتبی به ما ارائه کند. البته با پزشک او چند بار برای ارائه گزارش شفاهی جلسه داشته‌ایم. او مدعی است که خانواده این کودک، او را دیر پیشش آورده‌اند. همچنین این احتمال مطرح شده که محل گرفتگی رگ بالاتر از جایی بوده که گچ شده است.» با این حال به گفته قمر «گچ گرفتن نا‌صحیح مثل سفت گچ گرفتن می‌تواند باعث سیاه شدن دست شود اما ما منتظریم اسناد و پرونده مهرشاد به دست ما برسد و کارشناسان نظر خود را در این باره اعلام کنند.» به گفته پدر مهرشاد، او باید یک عمل زیبایی هم انجام دهد. علی مختاری پدر مهرشاد دچار آسیب نخاعی و خانه‌نشین است. به گفته خودش خانواده‌اش زندگی را با بدترین شرایط سپری می‌کنند.

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s