تلاش مخالفان جمهوری اسلامی برای مذاکره با ترامپ

تماس تلفنی دونالد ترامپ، رئیس جمهور منتخب آمریکا با رئيس جمهور تایوان، که در نوع خود سنت‌شکنی بود، اعتراض مقامات چین را برانگیخت.

حالا اعضای اپوزیسیون ایران به دنبال تماس تلفنی مشابه و حتی یک نشست با رئيس‌جمهور منتخب آمریکا هستند؛ به این امید که دونالد ترامپ همچنان برسر قول دوران مبارزات انتخاباتی خود مبنی بر لغو توافق هسته‌ای با ایران (برجام) و سخت‌گیری با تهران بماند.

فاکس نیوز در گزارشی اختصاصی نوشته به نامه‌ای دست یافته که قرار است به زودی به دست رئيس جمهور منتخب آمریکا برسد، نامه‌ای از سوی مخالفان پرنفوذ ایران نوشته شده است.

در این نامه آمده: «در طول مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری، ما و میلیون‌ها ایرانی، اعتراض صریح شما نسبت به توافق هسته‌ای بین دولت اوباما و جمهوری اسلامی ایران را دنبال کردیم».

براساس گزارش فاکس نیوز، امضا کنندگان این نامه چند تن از زندانیان سیاسی سابق ایران و فعالان حقوق بشر مانند احمد باطبی و سیاوش صفوی، همچنین شماری از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان لببرال ایران هستند.

در بخش دیگری از این نامه خطاب به دونالد ترامپ آمده: «ما امیدواریم رهبری شما بر ایالت متحده آمریکا، به مردم ایران کمک کند تا کشور خود را از تندروهای اسلام‌گرا که چهار دهه گذشته بر آن حاکم بودند، پس بگیرد».

«ما صادقانه امیدواریم با انتخاب شما، دولت جدید و کنگره بتواند برای نخستین بار، فرصت بررسی پیامد‌های منطقه‌ای و بین‌المللی آن توافق مصیبت‌بار را بدون هیچ ملاحظه‌ای داشته باشد، همچنان که به رأی‌دهندگان وعده داده شد».

با اینکه در این نامه ذکر نشده ولی «شورای ملی مقاومت ایران» (سازمان مجاهدین خلق ایران) یکی از نیروهای مخالف ایران هستند که به طور گسترده‌ای فعالیت می‌کنند و از تعامل با ترامپ استقبال می‌کنند.

علی صفوی، عضو کمیته امور خارجه شورای ملی مقاومت در این باره گفته: «بدیهی است که رئیس‌جمهور منتخب آمریکا مشغول انتخاب اعضای کابینه‌ و طراحی نقشه راهبری برای مواجهه با چالش‌های پیش‌رویی است که نسبت به آن قسم یاد می‌کند. اما انتظار می‌رود دولت جدید، سیاست قاطعی در مقابل رژيم ایران اتخاذ کند و تحریم‌ها را اجرایی کند؛ آنچنان که گزارش‌ها از نقض آشکار حقوق بشر شهروندان و نقش تهران در تروریسم، از جمله به راه انداختن حمام خون در حلب حکایت دارند.»

لیزا دفتری، تحلیل‌گر سیاسی، معتقد است این امر می‌تواند حرکتی مثبت برای پیشی‌گرفتن اپوزیسیون از دیگر گروه‌ها در ملاقات با ترامپ باشد، که این حرکت اعضای اپوزیسیون می‌تواند «فهم دقیق‌تری از مردم ایران» برای ترامپ باشد.

وی توافق هسته‌ای را معامله اوباما با حکومت ایران دانست و شرایط کنونی را یک موقعیت قوی استراتژیک برای رئيس جمهور منتخب آمریکا برای نزدیکی به مردم ایران دانست، نیرویی تقریباً ۸۰ میلیونی که پاشنه آشیل حکومت ایران است.

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s