تشخیص ۱۷ بیماری خطرناک با بررسی تنفس بیماران

محققان وسیله ای ابداع کرده اند که ۱۷ بیماری مختلف را تنها از روی تنفس بیمار تشخیص می دهد. دانشمندان یک دستگاه هوشمند نانویی ساختند که قادر است، علائم شیمیایی ۱۷ بیماری مختلف را شناسایی کند.

بقراط حکیم ۴۰۰ سال قبل از میلاد به دانشجویان خود توصیه می کرد که نفس بیماران را بو کنند تا بفهمند که آیا آنها بیمار هستند یا خیر.اکنون محققان آمریکایی سامانه ای ابداع کرده اند که در واقع همین کار را اما علمی تر انجام می دهد.

آنها تجزیه گر جدیدی ابداع کرده اند که با استفاده از اشعه های نانو ، ترکیب دقیق شیمیایی نفس بیمار را مشخص می کند. با این کار می توان مشخصه ۱۷ بیماری جدی را از سرطان کلیه گرفته تا بیماری پارکینسون تشخیص داد.

بازدم انسان شامل نیتروژن، دی اکسید کربن و اکسیژن و مقادیر کمی از بیش از ۱۰۰ ماده شیمیایی دیگر می شود، اما مقدار نسبی هر ماده بسته به وضعیت سلامتی فرد متفاوت است.محققان در مجله ACS Nano چگونگی تجزیه و تحلیل این نتایج را با فناوری های هوش مصنوعی برای طبقه بندی و تشخیص این وضعیت ها توصیف می کنند.

آنها متوجه شدند که هر بیماری یک اثر تنفسی منحصر به فرد تولید می کند. محققان همچنین نشان دادند که وجود یک بیماری مانع تشخیص سایر بیماری ها نمی شود.

این فن آوری اجازه می دهد که یک دستگاه تجزیه گر تنفسی که سبک، ارزان و قابل حمل است بیماری های مختلف را به یک روش غیر تهاجمی غربالگری کند. قیمت این دستگاه ۲۴ یورو است

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s