پیام شاهزاده رضا پهلوی درباره کارزار «میهن من، پرچم من» چهارم دي ماه نودو پنج

پرچم یکی از مهم‌ترین نمادهای ملی هر کشوری محسوب می‌شود. پرچم آمیخته‌ای از فرهنگ، آداب و رسوم یک ملت است که در گذر تاریخ شکل گرفته و تحول مردمان یک سرزمین را پشت سر خود دارد.

در این میان، بی‌گمان پرچم رسمی ایران، رد پایی از کهن‌الگوهای جمعی این سرزمین است. شیروخورشید نمادی فرامذهبی و فرامسلکی که از هزاره‌های گذشته، دگرگونی‌های بسیاری را به خود دیده و نشان از خاطره‌های دور و جهان‌بینی‌های گوناگون مردم این سرزمین دارد.

حافظه تاریخ کهن سرزمین بزرگ ایران گواه جانفشانی های قهرمانان و اساطیری است که در هزاره‌های گذشته از شمال تا جنوب و از غرب تا شرق ایران برای این مرز و بوم نقش‌آفرینی کرده‌اند و جان خود را برای برافراشته نگهداشتن پرچم و حفظ تمامیت ارضی ایران فدا کرده‌اند.

پرچم سه رنگ با نشان شیر و خورشید که در حافظه خود باورها، اقوام و تیره و تبارهای گوناگون را به همراه دارد، نماد گیتی‌گرایی و همبستگی ملی مردمان ایران است.

پس از هزاران سال سرافرازی تمدن ایران‌زمین، روح‌الله خمینی در همان روزهای نخست استقرار خود در کشورمان، آیین‌های ایرانی از جمله نوروز و نماد شیروخورشید را منحوس خواند. این‌چنین، به دستور بنیانگذار جمهوری اسلامی، نماد مذهبی جایگزین نماد ایرانی شیروخورشید می‌شود. پرچمی که اکنون در مراجع بین‌المللی به نام ایران برافراشته است، قانونی و ملی نیست، چرا که نشان جمهوری اسلامی برآن نماد یک مذهب خاص است و نمی‌تواند دربرگیرنده رنگین کمان ملت ایران و نشان تمدن کهن مردمان ایران‌زمین باشد.

پس از انقلاب مشروطیت، یکی از افتخارات ایران این بود که با تشکیل «جمعیت شیر و خورشید سرخ» در سال ۱۳۰۳/۱۹۲۴ هوشیارانه آرم رسمی کشور به رنگ قرمز روی زمینه سفید برای آمبولانس‌های بهداری و در سال‌های بعد نیز آمبولانس‌های بهداری ارتش برگزیده شد و نشان شیروخورشید رسما از سوی سازمان ملل به جای نشان صلیب سرخ برای ایران پذیرفته شد. دهشتناک آنکه نماد کشورهای عربی «حلال احمر» توسط جمهوری اسلامی جایگزین نماد هزاران ساله شیروخورشید شد.

هم میهنانم، اکنون زمان آن رسیده که با بازگرداندن نماد شیر و خورشید نشان همبستگی ملت یگانه ایران، حکومت جمهوری اسلامی را به عقب‌نشینی وادار کنیم تا نشانی که گواه قدمت، استواری و دیرینگی اندیشه‌های هزاران ساله تمدن با شکوه ایران است، دوباره به رسمیت شناخته شود.

یقین دارم که با خروش شیرزنان و شیرمردان ایران‌زمین، خورشید، نشان کیش مهر، دوباره بر فراز البرز طلوع خواهد کرد چرا که نور بر تاریکی پیروز است.

پاینده ایران

رضا پهلوی

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s