بي عرضه گي آخوندها

 رئيس شورای ملی زعفران می‌گوید تنها ۶۰ درصد تجارت زغفران در اختیار ایران است. افغانستان با قاچاق پیاز زعفران ایران به تهدید جدی برای تجارت طلای سرخ بدل شده است.

 
رئيس شورای ملی زغفران می‌گوید، ایران با اینکه ۹۴ درصد زعفران جهان را تامین می‌کند ولی ۶۰ درصد تجارت جهانی طلای سرخ را در اختیار دارد و کشورهای امارات متحده عربی، اسپانیا و افغانستان به قاچاق زعفران ایران سودهای کلانی می‌برند.
غلامحسین شافعی رئیس شورای ملی زعفران ایران گفت، در حال حاضر اروپا مدیریت بازار جهانی زعفران را در دست دارد؛ این بازار متعلق به ایران است و باید در اختیار ما باشد.
به گفته وی، مدیریت بر بازار زعفران و رابطه مستقیم توزیع کننده با مصرف‌کننده نهایی تحت اختیار ایران نیست.
وی تاکید کرد اصول کار این است که ما شیوه‌ای را دنبال کنیم تا بتوانیم رابطه مستقیم با مصرف کننده جهانی به‌وجود آوریم.
غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران با بیان اینکه ایران «۱۵۰ تا ۱۶۰ تن از زعفران مورد نیاز جهان را تامین می‌کند»؛ خاطر نشان کرد، «ایران تامین کننده ۹۴ درصد زعفران دنیاست و حدود ۶ درصد این محصول نیز توسط کشورهای دیگر از جمله یونان، افغانستان، کشمیر هند و اسپانیا تامین می‌شود».
وی سهم ایران در تجارت جهانی زعفران را اندک دانست و تصریح کرد: «چرا که به عنوان مثال کشوری مانند اسپانیا محصول ایران را خریداری و به نام خود صادر می‌کند بنابراین سهم کشورهای دیگر در این میان افزایش پیدا می‌کند».
به گفته نایب رئیس شورای ملی زعفران، امارات متحده عربی نیز یکی از کشورهایی است که محصول ایران را خریداری و مجددا صادر می‌کند.
میری خاطر نشان کرد، البته اسپانیا چون خود تولیدکننده زعفران است، طلای سرخ ایران را به نام خود صادر می‌کند اما دوبی چون تولیدی در این زمینه ندارد، نمی‌تواند چنین کاری انجام دهد و زعفران ما را به نام زعفران ایران مجددا به کشورهایی مانند چین، آفریقا، کشورهای حاشیه خلیج فارس، هندوستان، اروپا و آمریکا صادر می‌کند.
میری عنوان کرد، بنابراین سهم ایران در تجارت جهانی زعفران به حدود ۶۰ درصد و دیگر کشورها به حدود ۴۰ درصد می‌رسد.
براساس این گزارش، حدود ۳۴ درصد زعفران ایران با نام کشورهای دیگر به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد.
میری دلیل این اتفاق را عدم حمایت دولت از صادرکنندگان و تولیدکنندگان زغفران دانست و تاکید کرد، «این ضعف ماست که چنین اتفاقی برای محصول تولیدی‌مان رخ می‌دهد».
به گفته نایب رئیس شورای ملی زعفران در حال حاضر گردش مالی زعفران در ایران سالانه سه هزار میلیارد تومان است ولی این رقم می‌تواند به دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برسد.
میری با اشاره به چگونگی ورود افغانستان به بازار فروش طلای سرخ، بیان داشت: «قاچاق پیاز زعفران به افغانستان حدود ۱۰ سال قبل آغاز شد و افغان‌ها هم زمانی که دیدند سازمان ملل متحد و کشورهایی مانند آمریکا، آلمان، فرانسه و هلند در زمینه کشت طلای سرخ از آنان حمایت می‌کنند، تشویق به ادامه کار شدند».
وی ادامه داد، «آنها به تدریج برای خود بازارهایی به دست آوردند و متوجه شدند فروش این محصول سود خوبی دارد.»
نایب رئیس شورای ملی زعفران از در اختیار قرار دادن یک بازار ۴۰ تنی از سوی آمریکا به افغانستان برای صادرات زغفران خبر داد و اظهار داشت؛ کشور هندوستان تعرفه واردات زغفران از افغانستان را برداشته، در حالی‌که این تعرفه برای ایران ۳۸ درصد عوارض دارد.
وی افغانستان را تهدیدی برای زغفران ایران خواند و تسریح کرد؛ درحال حاضر که بیش از ۹۰ درصد تولید دنیا در اختیار ماست نمی‌توانیم تجارت آن را کاملا در دست داشته باشیم اگر انحصار تولید هم از بین برود قطعا شرایط بدتر هم خواهد شد.
به گفته نایب رئیس شورای ملی زعفران، عزم کشور افغانستان برای افزایش تولید و صادرات زعفران تاحدی است که لطف‌الله راشد سخنگوی وزارت کشاورزی این کشور از صادرات زغفران به چین و کشت آن در ۳۴ ولایت خبر داده و خواستار جلوگیری از قاچاق زعفران شده.
راشد گفته در تلاش هستیم تا ۵ سال آینده میزان تولید زعفران را از ۳/۴ تن به ۱۴ تن افزایش دهیم.

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s