ششصد و بيست هزار افغان در داخل کشورشان آواره جنگی هستند

بنا بر آمار کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان UNHCR هم‌اکنون تعداد ۶۲۰ هزار افغان در داخل کشورشان “آواره جنگی” هستند. این تعداد حتی نسبت به یک ماه پیش افزایش داشته است. در نیمه ماه دسامبر تعداد کسانی که در داخل خاک افغانستان به دلیل شرایط جنگی مجبور به ترک محل زندگی خود شده‌اند، ۵۸۰ هزار نفر اعلام شده بود.

۴۲ درصد از آوارگان جنگی افغانستان ساکنان شمال این کشور از جمله استان‌های قندوز و بغلان هستند. ۲۸ درصد نیز در جنوب افغانستان به عنوان آواره جنگی ثبت‌نام شده‌اند؛ جایی که تندروهای اسلام‌گرای طالبان بیشترین حملات را به خصوص در دو استان هلمند و ارزگان انجام می‌دهند. 

نهادهای کمک‌رسانی بشردوستانه از یک “بحران با پیامدهای مرگبار” سخن می‌گویند. بیش از نیمی از این آوارگان کودک هستند.

افزایش ناگهانی تعداد آوارگان در داخل خاک افغانستان حاصل خروج دسته‌ جمعی مهاجران افغان از ایران و پاکستان است. در سال ۲۰۱۶ تعداد زیادی از مهاجران افغان پس از ده‌ها سال سکونت در این دو کشور مجبور به ترک آنجا و بازگشت به سرزمین بحران‌زده خود شدند. کمیساریای پناهندگان سازمان ملل تعداد این افراد را حدود یک میلیون نفر اعلام کرده است.

بنا بر آخرین گزارش “نیازهای انسانی ۲۰۱۷” حدود ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار افغان در وضعیت اضطراری به سر می‌برند. این تعداد نسبت به آمار سال قبل ۱۳ درصد افزایش داشته است.

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s