ظریف: اگر ترامپ توافق هسته ای را رد کند، شگفت زده اش می کنیم

   ظریف: اگر ترامپ توافق هسته ای را رد کند، شگفت زده اش می کنیم

کوالالامپور – ایرنا – وزیر امور خارجه کشورمان روز پنجشنبه با تاکید بر اینکه همه طرف ها باید به توافق برجام پایبند باشند، گفت که اگر ‘دونالد ترامپ’ رئیس جمهوری آمریکا توافق هسته ای را رد کند، ما وی را شگفت زده می کنیم.

به گزارش ایرنا، دکتر ‘محمدجواد ظریف’ وزیر امور خارجه کشورمان پس از سخنرانی در اجلاس فوق العاده وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی در کوالالامپور پایتخت مالزی در گفت وگو با خبرنگاران ایرانی و خارجی، در پاسخ به سئوالی در مورد واکنش به اقدام احتمالی ترامپ در مورد توافق هسته ای، گفت: اگر ترامپ توافق هسته ای را رد کند، وی همانگونه که پیش از این گفتم دوست دارد دیگران را شگفت زده کند، ما هم باعث شگفتی وی می شویم.
وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید این عامل شگفتی چیست؟ گفت: اگر بیان شود که دیگر باعث شگفتی نمی شود.
ظریف با تاکید بر اینکه سیاست های جمهوری اسلامی ایران ثابت است، گفت: این بر عهده آمریکا است که چگونه در برابر جامعه بین الملل تصمیم گیری کند. به نظر می آید دیگران در مورد اظهارات ترامپ در کارزار انتخاباتی اش به ویژه در مورد فلسطین و مسائل دیگر نگران هستند. ما منتظریم ببینیم چه اتفاقی می افتد.
وی با اشاره به اینکه ما در دوره ‘باراک اوباما’ هم مسائلی داشتیم، گفت: ما معتقدیم که توافق هسته ای قراردادی بین المللی است و در مورد آن اصلا نگران نیستیم.
وزیر امور خا رجه تاکید کرد: هر اقدامی که (دونالد ترامپ) انجام دهد ما در مورد آن نگران نیستیم. ما گزینه های خودمان را داریم.
وی گفت این توافقی بین المللی است و همه باید به آن پایبند باشند.
گرچه «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری منتخب آمریکا اخیرا گفته بود نمی خواهد فاش کند که چه موضعی در قبال برجام خواهد گرفت، دولت فعلی آمریکا و رهبران اروپایی در روز های گذشته و مصادف با نخستین سالگرد این توافق، حمایت خود را از آن اعلام کردند.
بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس روز دوشنبه در حاشیه نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل با تاکید بر اهمیت حفظ برجام گفته بود: این توافق ارزشمندی است و ما می‌خواهیم که ادامه یابد.
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا هم در این خصوص اظهار داشت که کشورهای عضو این اتحادیه به اجرای توافق هسته ای پایبند خواهند بود.
سخنگوی وزارت خارجه آلمان در همین رابطه روز دوشنبه گفته بود که دولت این کشور برای حفظ توافق هسته ای با اعضای تیم ترامپ در ارتباط است.
ایران و کشورهای گروه 1+5 متشکل از آمریکا، چین، روسیه، فرانسه، آلمان و انگلیس سال گذشته به توافقی برای پایان یک دهه تنش در زمینه برنامه هسته ای دست یافتند.
قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل که پیرو برجام به تصویب رسید، با لغو همه قطعنامه های ضدایرانی قبلی، به تحریم های بین المللی ظالمانه علیه کشورمان پایان داد.
با وجود برخی بد عهدی هایی که طرف مقابل در روند اجرای این توافق از خود نشان داده، اقتصاد کشور اکنون در پرتو تلاش های تیم مذاکره کننده در مسیر شکوفایی دوباره قرار گرفته است. فروش نفت ایران طی یکسال گذشته به دو برابر رسیده و تبادلات و ارتباطات بانکی برقرار شده است.

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s