کمک ۱/۵ میلیون دلاری بانوی نیکوکار ایرانی برای گسترش زبان فارسی


بانوی نیکوکار ایرانی در راستای توسعه دوره‌های زبان و ادبیات فارسی، ۱.۵ میلیون دلار به یک دانشگاه مطرح آمریکایی کمک کرد. به گزارش گروه بین‌الملل شفقنا، پایگاه اینترنتی دانشگاه کالیفرنیا در دیویس روز پنج شنبه ضمن انتشار این خبر، به گفتاورد[=نقل] از دفتر ریاست دانشگاه اعلام کرد مبلغ اهدا شده از سوی خانم بیتا دریاباری، به عنوان پژوهانه (گرنت پژوهشی) به آن دسته از پژوهشگران این دانشگاه که در گسترهٔ زبان و ادب فارسی کنشگری می‌کنند، اختصاص خواهد یافت.
دانشگاه کالیفرنیا در دیوس که در سال ۱۹۰۵ در شمال ایالت کالیفرنیا برپا شده، برپایهٔ رده بندی معتبر تایمز در حال حاضر پنجاه و پنجمین دانشگاه برتر جهان به شمار می رود.

بیتا دریاباری کیست ؟

نمی توانید در جامعه ایرانی در آمریکا مخصوصا کالیفرنیا زندگی کنید و با نام بیتا دریاباری آشنایی نداشته باشید.

بیتا دریاباری از ثروتمندان نیکوکار ایرانی ساکن امریکا، دو میلیون دلار به بخش شاهنامه دانشکده پمبروک دانشگاه کمبریج یاری رسانده است تا پژوهش، روی این اثر جاودانه استاد سخن، فردوسی توسی رونق بیشتری گیرد و با این کارِ نیک، همه آنانی را که به شاهنامه و فرهنگ ایران عشق می‌ورزند، سپاسگزار خویش کرده است.

دریاباریِ ۴۴ ساله از ۱۶ سالگی، سرزمین مادری خویش را برای آموزش و زندگی در امریکا بدرود گفته؛ اما هیچ‌گاه در همهٔ این سال‌ها، پیوند خویش را با فرهنگ سرزمینش نگسسته است. او که رایانه خوانده از چهره‌های نامدار دره سلیکون (Silicon Valley) است که جایگاه غول‌های فناوری ست.

دریاباری، بیش از آنکه به دانش فناوری‌اش سرشناس باشد به کوشش‌های بشردوستانه و فرهنگ‌مدارانه‌اش شناخته شده است که از جمله این‌ها می‌توان به راه‌اندازی بنیاد زن نمونه (Unique Zan Foundation) برای پشتیبانی از حقوق زنان در سراسر جهان به ویژه در زمینه آموزش زنان و همچنین بنیادهایی برای گسترش تحصیل زنان افغانستانی و نیز پایه‌گذاری مرکزی برای زنان فلسطینی در کرانه باختری رود اردن اشاره کرد. او همچنین «مرکز برابری پارس» را برای پشتیبانی از مهاجران ایرانی در امریکا راه‌اندازی کرده است.

از کوشش‌های فرهنگ‌دوستانه‌اش نیز می‌توان به کمک شش و نیم میلیون دلاری‌اش به دانشگاه استنفورد برای پژوهش‌های ایرانشناسی و همچنین «جایزه ادبی بیتا» که در سال ۲۰۰۸ راه‌اندازی شده و تاکنون به نامدارانی چون سیمین بهبهانی، گلی ترقی، محمدرضا شجریان، بهرام بیضایی و هوشنگ سیحون داده شده است، اشاره کرد. افزون بر این‌ها، او در سال ۲۰۰۹ به «موزه بریتانیا» و «بنیاد میراث ایران» یاری داد تا یکی از برجسته‌ترین برنامه‌های این موزه به نام نمایشگاه «شاه عباس صفوی» در لندن برپا شود تا جهانیان با ایران روزگارِ صفوی و این پادشاه برجسته تاریخمان، آشنا شوند.

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s