ایران در لبه پرتگاه جنگ و موشک بازی سپاه

 ایران در لبه پرتگاه جنگ و بازی سپاه با آتش

به فاصله کمی پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا و بعد از شروع زمزمه نقض برجام توسط ایران وبعد از روی آوری ایران به گفتمان پاره نمودن برجام در گفتار مسئولین دولتی و عناصر تندرو ، می توان فهمید تهدیدهای ترامپ و عدم رضایت اروپا از آزمایشات موشکی سپاه ادامه سناریو ایجاد فشار برای تحقق فاز دوم برجام یعنی خلع سلاح ایران از تسلیحات موشکی دوربرد است که ظاهرا در اسناد برجام از آن نه بصورت مکتوب بلکه در اثر نابخردی تیم مذاکراتی ایران با اعتماد به طرفهای مذاکره بصورت شفاهی و در گفتمان ثبت نشده یاد میشود . این گاف سیاسی را از سخنان ظریف وزیر امور خارجه ایران در مجلس شورای ملی میشد براحتی استنباط کرد آنجا که گفت من اشتباه کردم که به قول جیم کری دلخوش شدم !

از روز اول امضای قرارداد 1+5 مشخص بود که مندرجات برجام به سود ایران نیست اما هیئت مذاکره کننده ایرانی با سختی فراوان و در سایه چراغ سبز رهبر ایران سعی تمام داشتند کلاه گشادی را که بر سر ایران رفته بود بنوعی توجیه نموده و از زیر فشار افکار جامعه که منتظر خاتمه تحریمها و روند رو به بهبود اقتصاد ایران بودند بدر آید اما بعدها با مطالعه اسناد در مجلس ایران مشخص شد منظور از « نرمش قهرمانانه » رهبر ایران چه بوده است؟ آنزمان ایران بر سر دوراهی قبول مذاکرات آنگونه که طرفین دیکته میکردند و جنگ نظامی قرار گرفته بود و تحت شرایطی خاص برجام را امضا نمودند و حال مجددا در فاز دوم همان رویه در حال تکرار است منتها نه بنام تولید اورانیوم و بمب اتم بلکه با ادعای برچیدن موشکهای بالستیک .

حال پس از گذر از زمان نه چندان طولانی از امضای آن اسناد و تغییر در هیئت حاکمه آمریکا فردی جانشین باراک اوباما شده که درواقع هیچ قراری را قبول نداشته ( که نقشه ای ماهرانه است ) و با انتخاب گروهی تندرو و فشارهای اسرائیل و عربستان که سالهاست مورد تهدید روزمره ایران هستند در اولین اقدام خود ایران را محور شرارت خوانده و در قالب الفاظی تند ایران را به جنگی یکطرفه تهدید نمود . اقدامی که اگر صورت تحقق بخود بگیرد باعث رضایت خاطر عربستان دشمن دیرینه آخوندهای تندرو شیعی و اسرائیل ، ادامه بی ثباتی منطقه خاورمیانه ، کمک به برآورده شدن خواسته قلبی روسها مبتنی بر دستیابی به آبهای آزاد جنوب ایران و ادامه اجرای نقشه تجزیه ایران با کمک عناصر خود فروخته داخلی خواهد شد .

در این میان بنیامین نتانیاهو سفرهایی را به کشورهای غربی با هدف یکدست نمودن قدرتها بر علیه تهدیدات ایران شروع کرده است . او پیش از سفر به لندن و دیدار با ترزا می نخست وزیر بريتانيا در جمع اعضای دولت اسرائيل ، در سخنانش بار ديگر بر تهدید ايران تاکید نموده و گفت: «مايلم بار ديگر بر لزوم تشکيل يک جبهۀ مشترک عليه رفتارهای تهاجمی ايران، که به تازگی دوباره شروع کرده، تأکيد کنم. اين مسئله بايد مرتب پيگيری شود، بخصوص زمانی که ايران نسبت به ملاحظات بين‌المللی با بی‌اعتنايی برخورد می‌کند. ا و اضافه کرد که به باور اسرائيل دولت ايران در انبارهای خود هزاران موشک باليستيک با برد کوتاه و متوسط دارد که می توانند در خاک اسرائيل و ساير متحدان آمريکا در منطقه فرود آيند .

 ایران اما در این میان بجای سعی در خاتمه اقدامات شرارت بار خود در منطقه ، همچنان با تبلیغات ضد آمریکایی و ادعای نابودی اسرائیل و نیز رساندن سلاح به انواع و اقسام گروههای تروریستی منطقه از شرق شبه جزیره عربستان گرفته تا لبنان باعث گرمتر شدن آتش تنور جنگ میشود . ( حمله به کشتی عربستان از سوی تروریستهای بحرین با موشک ایرانی و کشف سلاحهای قاچاق از مبدا ایران به دیگر کشورها ) سیاست غلط رژیم ایران و نابخردی عده ای سپاهی بیسواد در پرتاب موشکهای بالستیک در بدترین زمان ممکن و خود نمایی به دنیا با نمایاندن چنگ و دندان ، زمینه ساز شروع جنگی تازه در منطقه شده است و این ایران است که با وجود وضعیت نابسامان شرایط مالی و  تسلیحاتی خود بهانه لازم را به سیاستمداران جهان داده تا یکبار دیگر مانند دهه 80 میلادی بر علیه دفع فتنه ایران متحد شده و جنگی مصیبت بار را بنام دفاع از دین به مردم خسته از جنگ و کشتار و اقتصاد رو به ورشکستگی تحمیل نمایند  .

دولتمردان و رهبر ایران به جنگ داخلی حفظ قدرت و تنشهای روزمره خود جهت دستیابی به قدرت در دولت بعدی ادامه داده و جناحهای سیاسی نیز به طبع مسئولین طراز اول رژیم سعی دارند از این محمل توشه ای برگیرند .  رهبر ایران در این مقطع حساس بجای تدبیر در امور خارجی ایران و آرام کردن احساسات غلیان یافته سران سپاه و جناح تندرو داخلی در تمام سخنرانیها و جلسات خود بیش از پیش بر طبل جنگ و برخورد با دشمن کوفته و از آنجا که حفظ حکومت خود را در نا امنی منطقه و تشنج ناشی از تفرقه در داخل می بیند به تحریک ایرانیان به دشمنی با دول همسایه و بازنمودن دامنه این تحرکات در خاورمیانه ادامه میدهد

12-7-18-104434moshak-jpg3 .

منطقه خاورمیانه با ورود اردن به جنگ سوریه و اتمام حجت آمریکا مبنی بر دخالت تمام عیار برای از بین بردن داعش ، وارد فاز جدیدی از ناامنی شده و آمریکا در خاورمیانه در پی دستاوردی بزرگتر از سوریه است و آن دستاورد کاستن دامنه فعالیت نظامی ایران در منطقه است حتی اگر به ایجاد جنگ دیگری با ایران بیانجامد .

 

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s