جمهوري اسلامي از ترس ، آزمايش موشكي قريب الوقوع را لغو كرد

 به نظر می‌رسد تهران برنامه یک آزمایش موشکی قریب‌الوقوع را لغو کرده است. بیش از یک هفته از آزمایش موشکی اخیر ایران می‌گذرد و این مساله واکنش‌ تند آمریکا را در پی داشت.

 پنتاگون مظنون است، موشکی که قرار بوده آزمایش شود، از نوع سفیر بوده است.

 به نظر می‌رسد، ایران که توضیحی در این باره نداده، در واکنش به تنش‌های ایجاد شده بر سر آزمایش اخیر موشکی، از این آزمایش چشم پوشیده است.

«فاکس نیوز» در گزارشی اختصاصی آورده که ایران یک موشک «پرقدرت» را از سایت ویژه‌ی پرتاب در شرق تهران [احتمالا سمنان]، خارج کرده است.

این مساله در حالی اتفاق افتاده که مقامات ایران سرسختانه از آزمایش‌های موشکی خود دفاع کرده و توسعه‌ی فن‌آوری موشکی را حق قانونی خود می‌دانند.

به نظر می‌رسد، فاکس نیوز در گزارش خود حدس زده است، موشکی که قرار بوده آزمایش شود، از نوع «سفیر» بوده که ایران یک بار دیگر در سال ٨٧ با به کارگیری آن واکنش‌های جهانی را برانگیخته بود.

ایران در آن زمان با استفاده از سفیر-١ یک کاوش‌گر و یک ماهواره‌ را در مدار زمین قرار داده‌ بود اما این مساله سبب نگرانی برخی کشورها و به ویژه اسراییل شده و حتی اروپا نیز از به دلیل برد این موشک، از وجود آن ابراز نگرانی کرده بود.

حالا فاکس نیوز با شواهدی که به دست آورده، از قول وزارت دفاع آمریکا آورده که این نگرانی در پنتاگون وجود دارد که ایران قصد آزمایش موشک از نوع سفیر را داشته باشد چرا که فن‌آوری استفاده شده در موشک محل بحث، از همان نوع سفیر-١ است.


 فاکس نیوز دو سری تصاویر ماهواره‌ای از سایت پرتاب موشک مورد بحث رسانه‌ای کرده که یک سری آن‌ها در روز سوم فوریه برداشته شده‌اند و علاوه بر آن تصاویر دیگری هم از همین سایت ارائه شده که چهار روز بعد، در هفتم فوریه برداشته شده‌اند.

در تصاویر اول موشکی که احتمالا سفیر-٢ است، آماده‌ی پرتاب به نظر می‌رسد اما در تصاویر روز گذشته اثری از موشک در سایت وجود ندارد.


به نظر می‌رسد، تهران پس از این که با سخنان تند و تیز دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا درباره‌ی آزمایش موشکی روز بیست و نهم ژانویه مواجه شد، از تصمیم خود برای این آزمایش برگشته باشد.

تن دادن به آزمایش‌های موشکی می‌تواند، تبعات جدی برای تهران داشته باشد چرا که مطابق سند توافق هسته‌ای، ایران متعهد شده از توسعه‌ی فن‌آوری موشکی در راستای دستیابی به موشک‌های دوربرد با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای بپرهیزد.

به رغم پافشاری ایران بر دفاعی بودن در توسعه‌ی این فن‌آوری، دولت جدید آمریکا مساله‌ی آزمایش موشکی روز بیست و نهم ژانویه را در نشستی اضطراری در شورای امنیت سازمان ملل مطرح کرد و در پی آن تحریم‌های جدیدی هم علیه برخی افراد و نهادها وضع کرد.
این آزمایش در سمنان انجام شده و بود و آن گونه که فاکس نیوز برای نخستین بار آن را رسانه‌ای کرده بود، موشک پرتاب شده پس از طی حدود ششصد مایل در اسمان منفجر شده بود.

با این حال حسین دهقان، وزیر دفاع ایران این مساله را رد کرده و گفته بود، آزمایش موشکی ایران «موفقیت‌آمیز» بوده است.

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s