دستور رئیس قوه قضاییه برای اجرای فوری حکم اعدام زندانیان اهل سنت

رئیس قوه قضائیه دستور اجرای فوری حکم اعدام زندانیان اهل سنت را صادر کرده تا مشمول قانون جدید مصوب مجلس نشوند.

به دنبال تصویب طرح «الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر»، یک مقام ارشد قوه‌ی قضائیه از «دستور محرمانه صادق آملی لاریجانی» رئیس قوه‌ی قضاییه به دادسراها برای اجرای سریع مجازات اعدام زندانیان مواد مخدر اهل سنت خبر داده است.  هدف از این دستور آن است که قانون جدید مصوب مجلس، مشمول این افراد نشده و احکام آنان جایگزین مجازات اعدام نشود.

در مقدمه توجیهی طرح «الحاق یک ماده به قانون مبارزه با مواد مخدر» آمده است: با توجه به این‌که مجازات اعدام برای قاچاقچیان و حمل‌کننده‌های مواد مخدر به‌صورت کمی لحاظ شده که باعث گرفتار شدن حمل‌کننده‌ها شده و از دسترسی قانون به قاچاقچیان باندی جلوگیری می‌کند، لذا با توجه به مجوز ماده ۴۵ قانون اصلاح مبارزه با مواد مخدر مصوب ۵ آذرماه ۱۳۸۹ مجمع تشخیص مصلحت نظام، تغییر حکم اعدام به حبس ابد به‌جز در موارد مسلحانه پیشنهاد می‌شود.

   اعدام در ایران تاکنون هیچگاه عامل بازدازنده نبوده و با ترانزیت مواد مخدر توسط اعضای رده بالای دولتها مردم بیکار و محروم از درآمدهای روزمره جز این راه برای امرار معاش ندارند و بدلایلی مشخص به قاچاق مواد مخدر مجبور شده اند .

       پس با جمع بندی و نگاهی به کارنامه سیاه 38 سال حکومت آخوندی میتوان با جرأت عنوان نمود که حکومت اسلامی خود عامل رشد و توسعه پدیده مواد مخدر بوده است و در چنین مواقعی ملت نیز بدلیل جهل در تحلیل مشکلات موجود بر اعدام عاملان پخش مواد مخدر اصرار ورزیده و همین مردم گاها خود پشتوانه بزرگی برای رژیم بشمار میایند .

      آنچنان که همه دانند هم در رژیم سابق و هم در رژیم کنونی عده ای از وابستگان به دربارهای حاکمان بر معاملات بزرگ قاچاق و ورود آن به کشور اشراف داشته اما در رژیم گذشته هیچ سندی دال بر دست داشتن نیروهای مسلح در قاچاق مواد بدست نیامده است .  اما برهمگان روشن است که در جمهوری اسلامی برادران سپاه خود عامل ترانزیت مواد مخدر بوده و به تجارت آن اشتغال دارند . ترانزیت مواد مخدر در دست سپاه قدس و مشخصا سردار سلیمانی است و پیش از این نیز در دست قالیباف بوده است. به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان نه به اعدام یکی از بلوچهای زاهدان به نام حاج خدانظرخان براهویی فردی بود که فقط برای قاسم سلیمانی مواد مخدر وارد می کرد. پس از اینکه سپاه از وی بخوبی استفاده کرد در سال ۹۳ در زاهدان وی را ترور کردند.  بسیاری از قاچاقچیان حرفه ای را سپاه در سیستان و بلوچستان جذب کرده که برای خود سپاه قدس کار می کنند. از این افراد مدتی کار می کشند و بعد از مدتی که دیگر کارآیی خود را از دست می دهند یکی یکی آنها را ترور می کنند.

در کشور ایران با بستر سازی بیکاری و تورم عامل اصلی برای ورود مردم به قاچاق مهیا شده و دولتها پس از بهره برداری میلیاردی از این موضوع در نهایت قاچاقچیان را بصورت دوره ای دستگیر و اعدام کرده و این دور تسلسل همچنان ادامه دارد. از طرف دیگر رژیم با ایجاد موج تنفر از مواد مخدردر بین جامعه ایرانی و بهره برداری از افکار عمومی جوامع خانوادگی و به حاشیه بردن تفکرات ملت از عملکرد ناصواب خود در مدیریت کشور مواد مخدر را بهانه خوبی برای فرار از تعهدات خود نموده است .

اما چندیست که مجلس ایران تحت فشار سازمانهای حقوق بشری و طرفداران نه به اعدام با بررسی محدودیت اعدام و تبدیل آن به حبسهای بلند مدت پرداخته است.  در 18 آذر ماه 94 بیش از 70 نماینده مجلس طرحی را ارائه و امضاء نمودند که بموجب آن مجازات اعدام از قانون مواد مخدر حذف شود . این خبر بخودی خود بسیار خوب است اما با توجه به سوابق اجرای قوانین ناقص در کشور ، در تصویب لوایح پیشنهادی در مجلس ایران روند تصویب اولا بسیار کند و بدون پیشرفت بوده و زمانبر بودن این لایحه باعث مرگ بسیاری از زندانیان خواهد شد و دوما چه بسا پس از تصویب هم به بهانه های واهی قابلیت اجرایی نداشته باشد . عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، گفت: «بعد از تصویب این طرح زندانیانی که اکنون در زندان به سر می‌برند آزاد شده و بار سنگینی نیز از دوش قوه قضاییه برداشته خواهد شد. ( اینهم دلیل موجه برای لاریجانی )

 بنابه گزارش خبرگزاری مجلس شورای اسلامی، میرهادی قره‌ سید رومیانی گفت: «با تصویب این طرح، مجازات اعدام در خصوص موادمخدر صرفا در قاچاق مسلحانه اعمال خواهد شد.    بر اساس جزییات منتشر شده از این ماده واحده که به تصویب کمیسیون قضایی مجلس رسیده است حکم اعدام در جرائم مواد مخدر تنها برای سه گروه صادر خواهد شد: “کسانی که سابقه محکومیت دارند، افرادی که فارغ از میزان خرید و فروش، به صورت مسلحانه اقدام به قاچاق مواد مخدر می‌نمایند و کسانی که به صورت سازمان یافته و منسجم در حوزه مواد مخدر فعالیت می‌کنند بنابراین سایر افرادی که در این حوزه مرتکب جرم می‌شوند، به اعدام محکوم نخواهند شد. البته کسانی که به حبس تا ۲۵ سال نیز محکوم شوند به هیچ وجه مشمول تخفیف و بخشش قرار نخواهند گرفت”.

براساس گفته های نوروزی سخنگوی کمیسیون حقوقی قضایی مجلس، مرتکبین جرائم موضوعی این قانون که برای آنان اعدام یا حبس ابد تعیین شده در صورت احراز یکی از شرایط  سه‌گانه (که در بالا بدان اشاره شد) مفسد فی الارض محسوب شده و به مجازات اعدام و مصادره اموال ناشی از قاچاق مواد مخدر محکوم خواهند شد. (این افراد مشمول مجازات درجه یک می‌شوند) و در سایر مواردی که در قانون فعلی مبارزه با مواد مخدر، مرتکب به بیش از ۲۵ سال تا ۳۰ سال حبس درجه یک و جزای نقدی درجه یک محکوم می‌شوند و مشمولان حد غیر آن یعنی درجه دو به جزای نقدی و حبس درجه ۲ محکوم خواهند شد.

 بنابه آمار سازمان حقوق بشر ایران تنها در ۹ ماه ابتدایی سال ۲۰۱۵، آمار اعدام نسبت به سال ۲۰۱۴، ۳۴ درصد افزایش داشته و ۷۹۱ نفر  اعدام شده‌اند؛ از این میان دست‌کم ۵۴۳ نفر با جرائم مربوط به مواد مخدر اعدام شده‌اند. تنها در هفته اخیر دهها نفر بجرم مواد مخدر و قتل در مشهد ، میناب ، کرج ، رشت و استانهای دیگر بسرعت از جرثقیلهای اعدام آویزان شدند تا لاریجانی و امثال او به اهداف پلید خود دست یابند . پس رژیم اصولا قصد ندارد با مواد مخدر مبارزه نماید چرا که از این محمل دارای سودهای میلیاردی است و هر گاه بخواهد چند نفر را نمایشی بر دار نموده تا نشان دهد که با مواد مخدر دشمنی دارد .رژیم با تجارت مواد مخدر در واقع دو هدف عمده را دنبال میکند :

اول : ایجاد درآمد میلیارد دلاری برای ثروت اندوزی ، هزینه نمودن آن در ایجاد آتش افروزی منطقه و پیاده سازی اهداف پلید خود و دوم  به بند کشیدن افرادی بصورت خودآگاه یا ناخودآگاه که در این تجارت سهیم شده و پس از مدتی در اقدامی نمایشی برای جلب افکار عمومی و سازمانهای مبارز علیه مواد مخدر آنها را دستگیر و مجازات می نماید اما از این واقعیت محض همیشه فراری بوده است که اگر مبارزه بی امان با مواد مخدر و اعدام مردان و زنان ایرانی جوابگو بود باید تاکنون ریشه قاچاق مواد بکلی از ایران رخت بسته و جامعه اثرات اینهمه اعدام را با داشتن فضای پاک بدون مواد تجربه میکرد .

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s