وزیر خارجه عربستان: اگر ثبات به سوریه برگردد نقشی برای ایران وجود نخواهد داشت

عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان می‌گوید اگر ثبات به سوریه برگردد نقشی برای ایران وجود نخواهد داشت. او همچنین گفت پیشنهاد محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران برای گفتگوی کشورهای منطقه فقط در حد حرف است و نمی‌توان آن را جدی گرفت.

وزیر خارجه عربستان که در گفتگوی اختصاصی با لیز دوست، خبرنگار امور بین‌الملل بی‌بی‌سی شرکت کرده بود همچنان تاکید کرد که ایران باید رفتارش را تغییر دهد و از دخالت نظامی در عراق و سوریه دست بردارد.

آقای الجبیر دو روز پیش هم در نشست امنیتی مونیخ حمله شدیدالحنی به ایران کرده و از این کشور “به عنوان بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان” نام برده بود که “خواستار صدور انقلاب” است.

لیز دوست در این مصاحبه به اظهارات یکی از مشاوران نظامی دولت عربستان اشاره کرد که گفته بود “ایران را باید به مرزهای خودش برگرداند و از عراق و سوریه بیرونش کرد” و سوال کرد آیا این کار را می‌توان بدون توسل به زور انجام داد.

آقای جبیر پاسخ داد : “به ایرانی‌ها ربطی ندارد که بخواهند به عراق یا سوریه نیرو بفرستند.”

لیز دوست توضیح داد که ایران می‌گوید حضورش در عراق و سوریه به درخواست دولت‌های این دو کشور بوده و ایران به این دو کشور حمله نظامی نکرده است.

وزیر خارجه عربستان پاسخ داد حضور نظامی ایران در آن دو کشور “بسیار منفی” و “فرقه‌گرایانه” بوده و “شکاف‌های موجود در آن کشورها را بیشتر کرده است.”

در نشست مونیخ و پیش از صحبت‌های آقای جبیر، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران بر بهبود روابط کشورهای حاشیه خلیج فارس تاکید کرده و گفته بود: “مناقشه‌ها در عراق، سوریه، ‌یمن و بحرین راه حل نظامی ندارد. هر کدام از این مناقشه‌ها نیازمند راه حل سیاسی هستند به طوری که هیچ بازیگر واقعی از فرایند حذف نشود یا در نتیجه کار به حاشیه رانده نشود.”

خانم دوست با اشاره به این صحبت‌ها نظر آقای جبیر پرسید و او پاسخ داد که “جدیت را با اعمال می‌سنجند نه با الفاظ..”

“دشوار بتوان دعوت به گفتگو با کشورهای منطقه را جدی گرفت وقتی که ایران به حوثی‌های یمن اسلحه می‌دهد، تلاش می‌کند کشورهای منطقه را بی‌ثبات کند و سیاست‌های فرقه‌گرایانه در پیش گرفته که در جهان اسلام تفرقه می‌اندازد. بنابراین، اگر ایران می‌خواهد حرف‌هایش معنی داشته باشد باید رفتارش را عوض کند.”

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s