از تصمیم هرم قدرت در جمهوری اسلامی برای عمق بخشیدن به پیوند‌های ایران با کشور روسیه خبر ميرسد.

یک مقام آگاه نظامی به خبرنگار «خبرگزاري جاما» گفته است که در جلسات مشورتی و محرمانه برای تصمیم‌گیری در خصوص نوع مقابله جمهوری اسلامی با تهدیدات «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور جدید آمریکا، تصمیم‌گیران کشور تصمیمات جدیدی را اتخاذ کرده‌اند که این تصمیمات با منافع ملی مغایرت دارد.

به گفته‌ی این منبع آگاه، در جلسات متعددی که در خصوص «نوع مواجهه با تهدیدات رئیس‌جمهور جدید آمریکا» برگزار شده و خروجی آن به استحضار رهبری انقلاب رسیده، تصمیم‌گیران با این سؤال بزرگ مواجه بوده‌اند که آیا اجازه بازگشایی سفارت آمریکا در ایران به آن کشور داده شود یا خیر؟ و اگر پاسخ خیر است نوع مواجهه جمهوری اسلامی برای کاهش تهدیدات فزاینده‌ی آمریکا، که ممکن است به درگیری گسترده‌ی نظامی نیز کشیده شود، چگونه باید باشد؟

پس از بحث و تبادل نظرات کارشناسان سیاسی، امنیتی و نظامی، تصمیم بر این گرفته شده که اجازه بازگشایی سفارت آمریکا در ایران و «عادی سازی» روابط با این کشور در دستور کار تصمیم‌گیران سیاسی ایران قرار نگیرد و در مقابل، ایران پیوندهای استراتژیک خود را با کشور روسیه عمیق کند تا در صورت وقوع جنگی گسترده، کشور روسیه از ایران در برابر تهدیدات آمریکا دفاع کند.

بر اساس این گزارش، راه‌های بسیاری برای عمیق کردن ارتباط میان ایران با کشور روسیه و انعقاد پیمان‌های منطقه‌ای استراتژیک در این جلسه پیشنهاد شده که سه پیشنهاد مهم در این جلسات بررسی و به استحضار رهبری جمهوری اسلامی رسیده است.

اولین طرح این گروه کارشناسی، «پیشنهاد اعطای مجوز توسعه، استحصال و بهره‌برداری از میادین نفتی و چاه‌های نفت جنوب کشور به روسیه» است. این پیشنهاد برای کشور روسیه حداقل سالیانه ۵۰ میلیارد دلار درآمد ارزی در پی خواهد داشت و می‌تواند این کشور را از بحران‌های مالی و اقتصادی ناشی از اعمال تحریم‌های آمریکا در موضوع «جزیره کریمه» نجات دهد.

دومین پیشنهاد، محقق کردن آرزوی چند ده ساله روس‌ها برای «دسترسی به آب‌های آزاد» است. این کارگروه پیشنهاد داده که ایران «اجازه دسترسی کشور روسیه به آب‌های گرم خلیج فارس» را به این کشور اعطا کند تا در صورت حمله آمریکا به ایران، این کشور بتواند از ایران در برابر نیروی دریایی و هوایی قدرتمند آمریکا دفاع کند.

روسیه بیش از صد سال است که تمایل خود را برای دسترسی به آب‌های گرم خلیج فارس نشان داده، اما ایران به دلیل ترس از نفوذ و تسلط روسیه در کشور، از اعطای این مجوز به روس‌ها خودداری کرده است. در صورت حضور روسیه در خلیج فارس و دسترسی این کشور به آب‌های گرم جنوب ایران، کنترل استفاده از بندرگاه‌ها و اسکله‌های جنوب کشور را در اختیار آن‌ها قرار خواهد گرفت و روسیه توسعه‌ی اقتصادی خود را علی‌رغم تحریم‌های شدید آمریکا، به رشد فزاینده‌ای تبدیل خواهد کرد.

پیش‌تر روس‌ها امتیاز استفاده از پایگاه نوژه در همدان را برای حضور نطامی در سوریه از ایران دریافت کرده بودند. این اجازه با دستور مستقیم رهبری انقلاب و بدون دخالت ارکان تصمیم‌گیری کشور، به روس‌ها اعطاء شده است.

سومین پیشنهاد، «درگیر کردن اسراییل با حزب‌الله و گروه‌های فلسطینی در جنگ نظامی» بوده تا اسرائیل نتواند فرصت رایزنی علیه ایران را با کشورهای دیگر جهان پیدا کند و افکار عمومی کشورهای دنیا را علیه ایران متحد کند. با وقوع جنگ جدید میان اسرائیل با حزب‌الله لبنان و گروه‌های فلسطینی، افکار عمومی دنیا به طور کامل از ایران منحرف و به سمت اسرائیل متمرکز می‌شود. این جنگ می‌تواند دوره نخست چهارساله دولت دونالد ترامپ را نیز به طور کامل تحت الشعاع خود قرار دهد و فرصت تقابل با ایران را از دونالد ترامپ سلب کند.

گفت‌وگوی شب گذشته سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان با شبکه‌ی اول سیما و برگزاری کنفرانس فلسطین با حضور رهبری انقلاب نیز در راستای پیشنهاد این کارگروه است.

در ازای اعطای این امتیازات به کشور روسیه، روس‌ها قرار است به ایران تعهد نظامی دهند تا در صورت وقوع هرگونه جنگی با کشورهای دیگر، هم‌پیمان نظامی ایران باقی خواهند ماند. اما یک سؤال بزرگ باقی مانده و آن این سات که اگر ایران درگیر جنگ با هیچ کشوری نشود، روس‌ها چگونه امتیازات اعطا شده را به ایران باز پس خواهند داد؟

همه‌ی این‌ها در حالی است که یکی از شعارهای اصلی مردم ایران در انقلاب سال ۱۳۵۷ و برای برچیدن حکومت شاهنشاهی، «نه شرقی، نه غربی، جمهوری اسلامی» بوده است.

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s