کردستان عراق دروازه تجزیه خاورمیانه و ناخشنودی ایران از قدرت مستقل کردها

ترکیه با ورود به جنگ سوریه و آتشباری مناطق مرزی آن کشور خود را عملا درگیر جنگی منطقه ای کرده و هم او ساز مخالفت با جمهوری اسلامی را کوک نموده تا ازین محمل و احتمالا تشریک مساعی با کشورهای متحد شده بر علیه ایران ترکیه را در معادلات خاورمیانه بعنوان یک قطب مهم جا انداخته و رویای کهنه تحقق امپراتوری عثمانی را در اذهان زنده نماید .

      اردوغان در ادامه بازی با آتش و با تحریک منطقه کردستان عراق و احتمالا وعده و وعیدهای دیگر به مسعور بارزانی چنان او را فریفته خود ساخته که مسعود بارزانی از اردوغان بنام یک قهرمان یاد کرده و طی سفر یکشنبه گذشته به ترکیه و دیدار با اردوغان  بدون حضور خبرگزاریها  در صدد است کردستان عراق را به کمک ترکیه بعنوان منطقه ای خود مختار به کشور عراق تحمیل نماید.

       این موضوع باعث کلید خوردن سناریوی تجزیه خاورمیانه میشود که مدتهاست قدرتهای بزرگ جهان جهت نیل به اهداف بلند مدت خود نقشه آنرا طراحی نموده و با این کار عملا خاورمیانه را به چندین کشور کوچک و فاقد قدرت مرکزی تبدیل می کنند تا منابع غنی فسیلی منطقه را بدون جنگ و هزینه های سنگین آن غارت کنند . و اینک مسعود بارزانی با خیال هواداری اردوغان از او در برآورده نمودن آرزوی خودمختاری دل در گرو وعده ترکیه سپرده و امیدوار است کردستان را بعنوان کشوری مستقل به عراق تحمیل نماید غافل از اینکه او اینک به بازیچه ای در دست بزرگان قدرت ( و نه ترکیه ) تبدیل شده است و ناخواسته عامل استارت تجزیه خاورمیانه شده است . ( چون خود ترکیه نیز در این میان مهره ای بی ارزش برای قدرتهای جهانی است که پس از اتمام دوره اعتبار دور انداخته خواهد شد )

      سران اقلیم کردستان عراق می خواهند با توسل به عامل گرو کشی از مناطقی که توسط نیروهای وابسته به خودشان در عملیات موصل آزاد می شود، به عنوان اهرم فشار بر دولت مرکزی عراق استفاده کرده و زمینه جدایی از بغداد را فراهم سازند. در حالی که عملیات نیروهای دولتی و مردمی عراق برای آزادسازی کامل شهر موصل از اشغال داعش ادامه دارد، برخی گزارش ها حاکی از آن است که نیروهای وابسته به اقلیم کردستان عراق، برنامه های دیگری را در سر داشته و تمایل به استفاده از موصل به عنوان ابزاری برای فشار به بغداد دارند.

          آنها به موازات ادامه پیشروی نیروهای عراقی به سمت مناطق غربی موصل، بر این باورند یکی از گزینه ها، پس دادن مناطق آزاد شده توسط نیروهای پیشمرگه به دولت بغداد، در ازای کسب استقلال اقلیم کردستان است. ( یعنی گرو کشی کردستان از عراق )  فلاح مصطفی، وزیر خارجه اقلیم کردستان ! در همین زمینه اظهار نموده:  هرچند ائتلاف ما با نیروهای عراقی در مسیر آزادسازی کامل این شهر از دست داعش قرار دارد، اما زمان آن رسیده که کردستان در مسیر خود حرکت کند و ما باید به این رابطه ناسالم پایان دهیم. حال زمان آن رسیده که درباره فرمول جدیدی برای این رابطه بحث کنیم. فرمول فعلی شکست خورده است!»

مقامات کرد عراقی از این موضوغ غافلند که چنانچه آنها اولین گام را در مسیر خودمختاری بردارند مناطق جنوب شرقی عراق به مرکزیت بصره نیز با تکیه بر منابع نفتی ادعای آنها را تکرار و زمینه تکه تکه شدن عراق یکپارچه آغاز میشود و ایران از همین میترسد:

   این تحرکات در بیخ گوش ایران بانگرانی رصد شده و حکومت آخوندی ایران که با قدرت گرفتن مذهب تسنن از ریشه مخالف است این جدایی را کاملا به ضرر خود خود دیده و چیزی که اصلا به مذاق حکومت ایران خوش نیامده ایجاد حکومتی سنی نشین و خودمختار انهم در مجاورت مناطق کردنشین ایران است که خود دارای انگیزه بالا برای جدایی از حکومت مرکزی ایران هستند و جمهوری اسلامی  آنرا بعنوان خطری بالقوه می پندارد که میتواند موجب زمینه سازی برای علم شدن موج خود مختاری در مناطق کردستان ایران گردد .

       از طرف دیگر پس از 25 سال قطع رابطه عربستان و عراق ، با سفر عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان در روز شنبه گذشته به عراق و دیدار با حیدر العبادی و ابراهیم جعفری، این سوال مطرح میشود که آیا عراق پس از سالها دوشیدن منابع ایران به بهانه بازسازی ، به نظام حاکم بر ایران پشت کرده و به کشورهای عربی منطقه روی آورده است؟

           آنچه از جمع بندی اخبار تحرکات مقامات کشورهای عربی خاورمیانه میشود بدست آورد گویای این مطلب است که عربهای خلیج نشین پس از کنفرانس مونیخ و مشخص کردن ایران بعنوان تهدید اصلی خاورمیانه اینک درصدد هستند با تجمیع قوا و رفع کدورتهای فیمابین خود هسته مرکزی دفاعی بر علیه ایران را تشکیل داده و با فعالیتهای کشورهای آمریکا و اروپایی بر ضد حکومت ایران همسو و همنوا شوند .

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s