در صورت بروز جنگ در خلیج فارس چه کسانی منافع بیشتری میبرند ؟

        تنش روزافزون بین تهران و ریاض دلالت بر این دارد که دو کشور با   تحریک آمریکا و روسیه در خفا در حال حرکت به  سوی جنگ مستقیم هستند . در اخبار اکثر خبرگزاریهای مطرح جهان حول محورایران و عربستان در حال اطلاع رسانی هستند و تحرکات و نقل قولهای جدید سران دو کشور را منعکس میکنند

        در یک برنامه شبکه سی ان ان در یوتیوب سه کارشناس عربستان ادعا کرده اند در عرض 4 تا 6 ساعت میتوانند آسمان ایران را در اختیار بگیرند اما کولین پاول وزیر خارجه سابق آمریکا که بعنوان میهمان حضور دارد !!! سعودیها را از جنگ با ایران برحذر داشته و اظهار داشته : ما اینچنین فکر نمیکنیم و شما اشتباه میکنید . ایران اگر قصد حمله به شما را داشته باشد شما حتی فرصت نمیکنید تلفنهایتان را برداشته و از ما تقاضای کمک کنید !

      این جملات پاول  مزورانه و تحریک کننده است چون برغم گفته های او کارشناسان بسیاری از آمریکا در عربستان مستقر بوده و از هم اکنون تمام تمهیدات برای یک جنگ تمام عیار را تدارک دیده اند و مسلما در آماده باش کامل هستند و اگر کسانی گفته پاول را مبنی بر ممانعت از جنگ بدلیل قبول قدرت نظامی ایران باور کنند بیش از حد خوشبین هستند زیرا مهمترین دلیل این گفته رد گم کردن از سوی آمریکا برای ایجاد غرور کاذب در طرفین و تسریع در زمان آغاز جنگ است .

     اولین حامی عربستان آمریکاست که از دیر زمانی مشغول مسلح نمودن عربستان است  . علیرغم وجود ناوهای جنگی نیروی دریایی ، ناوهای هواپیما بر و نیروهای واکنش سریع آمریکا در خلیج فارس چگونه میشود باور داشت که طبق گفته پاول عربستان بعنوان یکی از همپیمانان اصلی او در جنگی درگیر شود و آمریکا با هزاران نفر از ارتش خود بصورتی ابلهانه منتظر برداشتن تلفنهای عربها از روی میز و درخواست کمک آنها بماند /

      اولین حمله ایران به عربستان با پاسخ سنگین و دخالت نیروی دریایی ارتش آمریکا و شاید امارات و حتی پاکستان بعنوان دفاع از هم پیمان خود روبرو خواهد شد و روسیه در نقش یک تدارکاتچی و فروشنده اسلحه به ایران و محکوم کننده در شورای امنیت و محافل سیاسی دیپلماتیک جیبهای خود را پر خواهد نمود . البته روسیه سالهاست منتظر دستیابی به آبهای گرم خلیج فارس است و از درهم پیچیدن این نقشه و یافتن معبری به جنوب آسیا بشدت استقبال می کند .

   از آنسو یک کارشناس روسیه در گزارش تحلیلی خود در خبرگزاری اوکو پلانت نیز عربستان را از جنگ با ایران باز داشته و اعلام کرده عربستان باید بداند که در صورت رویارویی با ایران یک شکست تازه را علاوه بر شکست در جنگ یمن نصیب خود خواهد ساخت .در اینجا نیز برادر پوتین با افزایش شور انقلابی آخوندها و نیز قول و قرارهای پس پرده ، خامنه ای را مطمئن به پشتیبانی تسلیحاتی دیپلماتیک نموده و اینگونه دو احمق را به آتش افروزی و ورود به جنگ مجبور به دندان نشان دادن کرده اند .

        اینک در خاورمیانه بدلیل ایجاد جنگ روانی عربها علیه قطر و تهدید به رویارویی با ایران  فروش نفت در سطح حدود 48 دلار کاهش یافته و بروز جنگ می تواند عرضه نفت در خاورمیانه را دچار مشکل کند و در همان ساعات اولیه اعلام خبرهای شروع جنگ بهای نفت را با افزایش شدید روبرو نموده و بهای آنرا بین 70 تا 100 دلار در ظرف چند ساعت بالا ببرد.

    کمترین تنش و انتظار در بسته شدن یا بخطر افتادن حمل و نقل نفت  در تنگه هرمز میتواند باعث آشوب در بازار نفت شود بنابراین اینک که فضا آرام است همه طرفها در حال خرید خزنده نفت هستند چون میدانند با اولین شلیک گلوله از هر طرف قیمتها دچار افزایش شده و به بالای 70 دلار میرسد

       حال باید همه فهمیده باشند که چرا ترامپ به خبرنگارها میگوید : من بشما هیچ چیز نمیگویم چون آنها نباید بدانند که ما در مورد ایران چه تصمیمی داریم میگیریم !!! این بدان معنی است که هم روسیه و هم آمریکا با دوستان اروپایی شان در حال شل کن سفت کن ماجرا هستند و ضمن اینکه تلویحا با شروع جنگ مخالفت میکنند ( و البته این خود نوعی دعوت نمودن طرفین به جنگ است ) اما در حال بردن بزرگترین منفعت مالی خود هستند زیرا آنها قادر خواهند بود در حوزه فروش تسلیحات بزرگترین سود تاریخ چند سال اخیر خود را برده و علاوه بر آمریکا که اخیرا قرارداد تسلیحاتی بزرگی با عربستان بست روسیه هم میتواند علاوه بر فروش کنونی خود سلاح و مهمات طرفین درگیر را در زمان جنگ تامین کند و از سوی دیگر بعد از شروع جنگ و افزایش نرخ نفت آمریکا میتواند با افزایش فروش نفت هر بشکه در حدود 100 دلار کسری بودجه خود را جبران نموده و جایگاه خود را بعنوان صادر کننده نفت بیش از پیش محکم نماید .

      این بحران هر چه بیشتر کش آمده و بصورت بالقوه در خاورمیانه خود را نشان دهد سهم کمپانیهای غربی و روس از نفت خاورمیانه بیشتر شده و این دو کشور فعلا تلاش چندانی  برای کاهش تنش در سطح جامعه جهانی از خود نشان نداده و حتی یک مورد تاکید بر پا در میانی بصورت دیپلماسی و مشخص کردن کشوری ثالث برای باز کردن باب مذاکره بین دو طرف دیده نمیشود

         در آرامش این روزها غولهای نفتی تانکرهای غول پیکر خود را از نفت کاهش قیمت یافته 48 دلاری لبریز نموده و بصورت چراغ خاموش مخازن خود را در غرب پر کرده تا در زمان قبل از بحران هر چه بیشتر نفت ارزان خریداری کرده باشند.

     در بحران خلیج فارس تنها مردم ایران بازنده هستند که بقول احمدی نژاد باید نفت را به قیمت ثوب خلیج فارس خریداری کنند و آنها مردمی هستند که روی منابع فسیلی خوابیده و در جنگ و صلح بهای چند برابری برای ماده ای میپردازند که به دلیل داشتن آن ماده باید دوباره وارد جنگ شوند هرچند که ناخواسته باشد اما چون خامنه ای جنگ میخواهد مردم را از این مصیبت گریزی نیست مگر آنکه یک ملت متحد شوند و یک نفر را از اریکه قدرت غیر قانونی خود به زیر کشند .

Bahman.Moghtadery

 2017-06-27

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s