تغییر نظام ایران با کمک آمریکا و گزینه های موجود

      آنچه که مشخص است با سقوط داعش در عراق و محاصره آخرین دژ حکومت اسلامی در رقه سوریه ، جنگ در خاورمیانه خاتمه نیافته و با سقوط دولت اسلامی اینک همه نگاهها به وضعیت حکومت ایران و تهدیدهای سران آمریکا مبنی بر تغییر مسالمت آمیز نظام ایران معطوف شده است .

     مقدمتا باید گفت رژیم خامنه ای که رویای ایجاد حکومت اسلامی در خاورمیانه را با جدیت پیگیری می نماید ، نه تنها بصورت مسالمت آمیز بلکه با جنگ و خونریزی هم اجازه چنین امری را نخواهد داد و همین نکته مهم ممکن است بحث اخبار جهانی شود و آمریکا و متحدینش با این بهانه توسط هم پیمانان منطقه ای ایران با ایران وارد یک جنگ بزرگ شوند . پس استفاده از عبارت مسالمت آمیز در چنین شرایطی برای حکومت خامنه ای قدری کودکانه است. /

    هر چند وجود منازعات داخلی در باند خامنه ای و روحانی و مقایسه روحانی و بنی صدر در اخبار اینروزها که خالی از اهمیت نیست ادامه دارد و امکان خلع روحانی از مسند فعلی را هم دارد اما نباید اشتباه کرد و اتفاق نظر آخوندها در سیطره بر ایران و چپاول آنرا نادیده گرفت و مسلما حتی اگر شرایط تغییر رژیم هم از سوی مردم و هم خارج از مرزهای ایران آماده شود بازهم جمهوری اسلامی با ایجاد تنشهای بزرگتر عرصه را خالی نخواهد کرد .

   در چند روز اخیر و در پی فشار فزاینده عناصری در کابینه ترامپ و نیروهای تند رو سنا برای ایجاد بستر تغییر مسالمت آمیز رژیم خامنه ای ، دیدارهایی بین مریم عضدانلو از مجاهدین خلق با سناتور جان مک کین در آلبانی و نیز رضا پهلوی با سناتور مک کین و سناتور اورین هَچ رئیس موقت مجلس سنا صورت گرفته است .

      بوضوح پیداست که این دیدارها جهت سفت کردن جای پایی در آینده سیاسی ایران و بدست گرفتن اهرم قدرت است و هر کدام از این دو سازمان ضد آخوندی سعی دارند از این آب رو به گل آلوده شدن ماهی بگیرند و در این میان هیچ نشانه ای از همسویی مدون و سازمان یافته سیاسی در داخل کشور دال بر حمایت از این اقدامات مشاهده نمیشود و اگر موافقت هایی از بازگشت رضا پهلوی هم دیده میشود صرفا در دل جامعه بصورت پنهان و بخشی از آن بصورت آشکار در سایتهای کاربران است که البته نباید وجود سیستم قوی امنیتی و پلیسی رژیم را در انعکاس بیشتر در جامعه ایران نادیده گرفت .

    برغم نفرتی که عموم مردم ایران از سوابق ، عملیات های خشونت بار و فعالیتهای ضد مردمی مجاهدین خلق بر علیه جامعه ایرانی دارند ، در خلال ماههای گذشته تبلیغات و فعالیتهای شورای ملی مقاومت ایران و حضور فیزیکی عوامل آن در مجامع بین المللی و دیدار با شخصیتهای تندرو مخالف رژیم ایران بیشتر شده و حتی در سایتهای اجتماعی به حضور پر دامنه خود و ایجاد سایت مبادرت نموده اند .

    هم زمان با تصويب تحريم ها، رضا پهلوی که بعد از پيروزی دونالد ترامپ ضمن تبريک، از او خواسته بود که به مردم ایران کمک کند تا این رژیم را تغییر دهند در مجلس سنای آمریکا حضور یافته و طی دیدار با برخی نمایندگان خواسته خود را که همسویی مردم ایران با آمریکا و جدا نمودن حساب مردم از رژیم است را مطرح نمود و دلیل این دیدارها را رساندن صدای ملت ایران به دنیا اعلام نمود .

reza-pahlavi_june2017

  این تحرکات و گفته های ترامپ مبنی بر تغییر مسالمت آمیز رژیم ایران در حالی صورت میپذیرد که برخی از مسئولین در کاخ سفید و کنگره و پنتاگون از پیشرفت ایران در خاورمیانه علیرغم صرف هزینه های سنگین از سوی آمریکا سخنرانی کرده و تلویحا از پیشرفت ایران در مقاصد خود در ایجاد کمربند اسلامی در خاورمیانه و رسیدن به لبنان نگران هستند . آنها از تغییر نظام ملایان حرف میزنند در صورتیکه شواهدی مبنی بر کمکهای آمریکا به ابقای رژیم نیز در دست است .

با دخالتهای ایران در خاورمیانه که عملا آنرا تبدیل به بهترین بازار فروش اسلحه از یکسو و پایین نگه داشتن بهای نفت در نازلترین حد خود کرده قدرتهای بزرگ تلویحا با ابقای این موافق بوده اند و سوابق موجود نشان میدهد آمریکا با رژیم ایران در حال کنار آمدن است و حتی سعی دارد آنرا در حدودی قابل قبول کنترل نماید .( کمکهای میلیاردی به ملایان در ابتدا و اواسط عمر رژیم مانندتعویض گروگانها با میلیونها دلار، فروش تسلیحات در خلال جنگ با عراق توسط اسرائیل و خریداری زندانیان دو تابعیتی با دلار )

  همین دوگانگی و سیاست معروف هویج و چماق ثابت کرده است که آنها از این گاو شیرده دست بر نخواهند داشت

     آنچه کاملا مشخص است مخالفت مردم ایران با ادامه حیات حکومت آخوندی است و عموم مردم از تغییر نظام و به حاشیه بردن و حتی محاکمه و مجازات عاملین 38 سال نکبت و بدبختی برای ایران تحت لوای دین و خدا و پامبر و اهل بیت استقبال میکنند اما … اینکه این تغییر رژیم چه دستاوردهایی برای مردم زجر کشیده و البته تجربه نگرفته به ارمغان بیاورد بسیار حائز اهمیت است .

      با گندی که گروه تروریستی مجاهدین خلق با هماهنگی حکومتهای ایران و عراق در عملیات باصطلاح « فروغ جاویدان » زدند و کشتار مردم بیدفاع مرزنشین غرب ایران ، محال است ایرانیان در تغییر رژیم فعلی روی این گزینه بعنوان ناجی و حکومتی جدید حساب باز نموده و آنانرا بعنوان آلترناتیو خود برگزینند .

    در عوض وجود سابقه قبلی خاندان پهلوی در ایران ، ایجاد حس ندامت در مردم مبنی بر اشتباه بزرگ آنها در اعتماد به ملایان و تبلیغات دینی آنها ، بیرون کردن خاندان پهلوی و 38 سال خفت و خواری در این حکومت و مهمتر از آنها عدم توسل به زور و خشونت محمد رضا پهلوی در آخرین سالهای حکومتش فاکتورهای مهمی هستند که در ایجاد ارتباط عاطفی ، ملی با رضا پهلوی میتواند تاثیر گذار بوده و نقش اساسی در مقبولیت او بعنوان تنها آلترناتیو موجود را بازی کند .

     البته ایرانیان در دو برهه متوالی شاهد پشت کردن آمریکا و دول اروپا به پادشاهان مقبول امروزیشان ( رضا شاه و محمد رضا پهلوی ) بوده و نباید از یاد ببرند آنها به این سهولت و بدون چشمداشت گزینه سومی را از میان این خانواده برای ایجاد دولتی جدید در ایران نخواهند پذیرفت مگر اینکه شاهزاده عین دوران جوانی پدرش تبدیل به مهره ای چشم و گوش بسته شده و هرچه آنها گفتند بپذیرد .

   مردم اینک در وضعیت غریقی هستند که بهر تخته پاره پوسیده ای برای نجات از دست عوامل رژیم دیکتاتوری چنگ می اندازند و ازین نکته نباید غافل بود که بیرون از ساختار جامعه و حکومت ایران کسانی هستند که اینرا بخوبی فهمیده و در حال آماده شدن هستند تا خود را به شکل و شمایل ناجی مردم درآورند و این خطرناک ترین برهه در این تغییر نظام است . ترس نگارنده از این است که با خسارت مالی و انسانی عظیمی که ایرانیان در طی سی و هشت سال حکومت ملایان پرداخته اند ، کمترین اشتباه در انتخاب حاکمیت جدید میتواند به فاجعه دیگر و حتی بدتر از اولی مبدل شود و همه امیدهای میلیونها ایرانی را بر باد دهد .

     اینک تا زمان هست ایرانیان باید با اتحاد و تشکیل سازمانی ملی مردمی متشکل از نخبه های جامعه برای خود تصمیم بگیرد و باید این تصمیم گیری با گشودن باب گفتگو و استفاده بهینه از تجارب ، تاریخ و حوادث قبل و انتخابی مبتنی بر عقل و تجربه باشد نه احساس و خشم .

B.Moghtadery 1 July 2017

 

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s