روابط تیره ایران با تاجیکستان و تعطیلی دفاتر کمیته امداد و فرهنگی ایران از کجا شروع شد ؟

  . پس از کشورهای عربی حالا نوبت صدور انقلاب و فتنه درتاجیکستان است

    اخیرا اخباری در خصوص پلمپ دفاتر فرهنگی ایران و ممنوعیت کتب خمینی  در کشور تاجیکستان و خصوصا شهر خجند بچشم میخورد اما  چرا تاجیکستان دفاتر مرکز فرهنگی و تجاری ایران را پلمپ کرد و کتب خمینی و دیگر نویسندگان اسلامی را ممنوع اعلام کرد ؟

      مقامات ایران پس از صدور انقلاب اسلامی به سوریه ، عراق ، یمن ، بحرین و حمایت از فلسطین و نیجریه و بورکینافاسو و……….و آتش انداختن در خرمن کشورهای زیادی در خاورمیانه اینک موازی با آن اعمال تروریستی به فکر دست اندازی و دخالت در امور داخلی همسایگان شمالی خود افتاده و میخواهند این موهبت آسمانی را علاوه بر کشورهای جنوبی و غربی خاورمیانه به کشورهای شوروی سابق هم اهدا نمایند .

     در اقدامی کاملا بر خلاف عرف و قوانین بین المللی ، حکومت ایران تحت لوای مرکز فرهنگی تجاری به حمایت از اپوزیسیون تاجیکستان اقدام نموده و آهنگ پیاده کردن اسلام ناب محمدی و اهداف مسموم خود را داشته اما مقامات آن کشور که دستور ممنوعیت ریش ، نمازخواندن کودکان در مسجد ، نامگذاری اسماء دینی اسلامی بر روی بچه ها ، ممنوعیت دین برای افراد کمتر از 18 سال و …. را صادر کرده ، به رواج افکار مسموم دینی و دخالت علنی در امور داخلی خود اعتراض کرده و وزارت خارجه آن کشور پس از حمایت ایران از اپوزیسیون تاجیکستان یادداشت اعتراضی در این باره منتشر کرد.

      این اعتراض بصورتی شدیدتر در خصوص گفته های یک روحانی بنام آیت‌الله سید محمدباقر خرازی است که در انتخابات ریاست جمهوری دوره دوازهم اعلام نموده : در صورت رسیدن به ریاست جمهوری کشورهای جداشده از ایران را دوباره به ایران ملحق خواهم نمود که وزارت خارجه تاجیکستان را بخشم آورده و از آنزمان روابط حسنه دو کشور رو به تیرگی نهاده است .( لینک )

دبیرکل حزب‌الله ایران آیت‌الله سید محمدباقر خرازی , بهار گذشته خود را کاندیدای انتخابات آینده ریاست جمهوری معرفی کرد و گفت اگر رئیس‌ جمهور شوم، تاجیکستان، ارمنستان و آذربایجان را به ایران برمی‌گردانم . همین گفته نابخردانه این آخوند نادان که خود را دبیرکل حزب‌الله ایران می نامد باعث شد وزارت خارجه تاجیکستان شدیدا به ایران اعتراض کند . او موسس مدرسه اجتهادیه محسنیه است که در آن به تربیت نیرو اشتغال دارد و گفته می‌شود بیش از ۲۰۰نفر طلبه ( بخوانید تروریست فعال ) دارد. ایشان “فرزند آیت الله محسن خرازی (عضو مجلس خبرگان رهبری) است و برادرش صادق و عمویش کمال خرازی هستند که در حوزه سیاست خارجی تجربه بسیار دارند و خواهرش با فرزند رهبری (مسعود خامنه‌ای) ازدواج کرده است.”

images (1)

همین خبر کافیست مردم ایران بهوش آمده و بدانند چه کسانی بر این کشور پهناور و زرخیز فرمانروایی و امارت دارند که حتی از کمترین ضریب هوشی برخوردارند .

اگر کمی در روند اقدامات تحریک آمیز رژیم دیکتاتور و فتنه جو ایران دقت شود بسهولت درک میشود سران ایران دقیقا مانند سران قاجار مسبب همه درگیریها و تنشهای منطقه ای و از دست رفتن خاک و منابع کشور هستند .

    مقامات ایران به مسدود نمودن دفاتر جاسوسی خود در دوشنبه و خجند اعتراض کرده اند اما رسما هیچ توضیح رسمی درباره این اتفاقات ارائه ننموده اند . یکی از عوامل تحریک کننده در روابط دو کشور سرنوشت دارایی های بابک زنجانی در تاجیکستان است      زمانی که زنجانی در سال 2013 در ایران بازداشت شد اسنادی را منتشر کرد که نشان میداد در بانک تاجیکستان پول زیادی دارد.

      پس از افشای اختلاس او و سران پشت پرده نظام در این غارت بزرگ بلافاصله و به     موقع تمام دارایی های شرکت زنجانی به واسطه فعالیت های تجاری با تاجیک ها و به قصد جلوگیری از ضرر و زیان شرکتها و تجارتوسط تاجیک ها مصادره شد و همین مساله مجددا مورد انتقاد ایران گرفت و روابط را تیره تر کرد

    در جولای 2016 دفتر کمیته امداد ایران در تاجیکستان بسته شد. وزیر دادگستری ان کشور وجود شک و تردید به فعالیتهای گداپروری و نماینده ایران هم آنرا تایید کرده است او گفته : در شرایطی که مقامات تاجیک به فعالیت این کمیته شک و تردید دارند ما نیز مایل نیستیم که این سازمان خیریه خدمات خود را در این کشور ادامه دهد!!! .پس از آن خدمات گمرکی نیز در ارتباط با واردات مواد غذایی از ایران هم با محدودیت هایی مواجه شد. پس از ماه جولای 2016 وزارت خارجه اقدامات صدور ویزای فوری فرودگاهی را برای اتباع افغان و عراق و سوریه و ایران لغو کرد. اقتصاد یک کشور اینگونه وارد بحران میشود و باعث از هم گسیختگی کشور و افول داراییها خواهد شد .

      اینک دو کشور روابط خوبی نداشته و همزمان با سرد شدن روابط ایران و تاجیکستان روابط با عربستان سعودی گرم تر شده است و در غیاب ایران و از دست دادن یک به یک حمایت همسایگانش ، عربستان و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس به آرامی در حال جایگزین کردن خود در نقش تعیین کننده ایران بعد از انقلاب هستند .

      در این راستا و در زمینه حمایت های مالی در ماه می صندوق توسعه عربستان 35 میلیون دلار برای ساخت مدارس راهنمایی در استان های تاجیکستان کمک مالی کرد. مذاکراتی نیز صورت گرفته که به نظر میرسد عربستان قرار است برای ساخت سد روغون نیز منابع مالی اختصاص دهد.

      با این رویه بنظر میرسد ایران از همه زوایای نقشه جغرافیایی خود در حال محاصره دشمنانی بالقوه است که با اقدامات خصمانه  خود آنان را بصورت بالفعل در خواهد آورد

B.Moghtadery  12 July 2017

https://www.google.se/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiqmPyTxoTVAhXoApoKHbxqB2cQFggtMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.bbc.com%2Fpersian%2Firan%2F2013%2F02%2F130207_l03_tajikstan_hezbollah_protest.shtml&usg=AFQjCNHNw6thdZR3xMYg_NHYd7GpK-AIlw

https://www.google.se/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=0ahUKEwiBhM6E2YTVAhWBK5oKHdq4DKkQjhwIBQ&url=http%3A%2F%2Fwww.ana.ir%2Fnews%2F232211&psig=AFQjCNE_eLqHLmtOgMs127R92BLOneUlKw&ust=1499981590078979

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s